
Uspešno preduzetništvo, kao iz udžbenika
Porodična firma „Mitić“ iz Leskovca, koja proizvodi kanap i vreće, udružena sa Slovencima, proširila tržište na ceo svet
Piše: Milan Momčilović
Firma „Mitić“ iz Kumareva, udaljenog pet kilometara od Leskovca, osnovana je 1992. godine i iduće godine će obeležiti dve decenije veoma uspešnog rada. Prvih godina bavila se trgovinom, uvozila je folije i metalne konstrukcije za plastenike, veziva i PP (polipropilenske) vreće. Potom je postala distributer Skopske pivare i „koka kole“ za područje Jablaničkog okruga. Tri godine kasnije napušta trgovinu i okreće se proizvodnji. Danas ima 95 radnika, godišnje potroši sedam hiljada tona granulata, proizvede šest hiljada tona plastičnog kanapa za baliranje i petnaest miliona vreća. Radi se neprekidno u četiri smene. Devedeset procenata proizvodnje završava u dvadesetak zemalja, a sa povećanjem kapaciteta do kraja ove godine, zajedno sa slovenačkom firmom „Motvozplast“, tržište će se još više proširiti.
– Godine 2005. rešili smo da iz trgovine pređemo u proizvodnju. Odlučili smo se za ono što najbolje znamo da radimo, a to je proizvodnja PP vreća za pakovanje žitarica, stočne hrane i drugih stvari i PP kanapa za baliranje sena i slame, koji se koristi i u povrtarstvu za vezivanje špalira, krastavaca, paradajza. Naredne, 2006. godine stigla je prva oprema i dobili smo prvi povoljan kredit od Fonda za razvoj Republike Srbije. Tako smo napravili prve korake u proizvodnji, u to vreme imali smo četrdeset zaposlenih. Vodili smo računa o kvalitetu i imali smo stalne kupce. Posao je krenuo dobro, pa smo širili kapacitete, podseća na početke Jovica Stojković, direktor firme.
Juna 2010. godine došli su Slovenci iz firme „Motvozplast“ iz Grosuplja koja je već bila privatizovana i ponudili su saradnju. Oni su kupili propalu fabriku u Odžacima koja je imala isti program, sa namerom da je iskoriste kao magacin, a da proizvodnju presele. Dogovorena je poslovno-tehnička saradnja i napravljen je ugovor na deset godina. Prema ugovoru, Kumarevčani obezbeđuju infrastrukturu, organizaciju i rad, a Grosupljani opremu, sirovine i strano tržište. Predugovor je potpisan oktobra prošle godine i njime je precizirano da se prvi deo proizvodnje preseli u Kumarevo do kraja godine. Pola opreme je stiglo i proizvodnja je krenula januara ove godine. U okviru druge faze, krajem maja i početkom juna počela je izgradnja novog pogona. Objekat je završen, Slovenci su već uvezli opremu iz Italije i uskoro će početi montaža. Ostaje da se dovedu struja i voda. Prema planu, fabrika će biti puštena u rad krajem ove godine i u njoj će posao naći još sto radnika.
Slovenci su istovremeno ugovorili veliki posao na deset godina sa izraelskom kompanijom „Tama“, jednom od najvećih u svetu u proizvodnji mrežica za baliranje i kanapa. Kanapi i vreće iz Kumareva stižu do poljoprivrednika Italije, Nemačke, Holandije, Engleske, Poljske, Slovačke, Rumunije, Bugarske, Izraela, Rusije, Novog Zelanda, Amerike. Prema rečima našeg sagovornika, proizvode „Mitića“ kupuju najpoznatije svetske firme.
Zetovi i kćerke na čelu firme
Firmu je 1992. godine osnovao Ljubiša Mitić. Iako i danas radi sve poslove u fabrici, rukovodeće funkcije je prepustio zetovima i kćerkama. Glavni menadžer je Jovica Stojković, dok njegova supruga Ivana vodi inostranu komercijalu. Ona je glavna veza sa Slovencima. Drugi zet – Dragan Trajković je direktor proizvodnje, a njegova supruga Biljana je zadužena za domaće tržište. Niko od njih nije čekao na posao, sa fakulteta su dolazili pravo u svoju firmu, a ni njihova deca ne moraju da brinu za posao.
Proizvodnja ne privlači mlade
Na oglase se odaziva mali broj zainteresovanih. Stojković kaže da mladi nerado idu u proizvodne hale, iako je nezaposlenost u ovom kraju velika. Zbog toga je zatražena pomoć od leskovačke filijale NSZ. U fabrici je trenutno 95 zaposlenih koji rade u četiri smene, a kad krajem godine krene novi pogon, firma će zaposliti još stotinu radnika. Proizvodnja je visokoautomatizovana. Osim za dvadesetak uskostručnih radnih mesta (inženjeri, elektroničari, majstori za održavanje mašina, elektroinstalateri), za ostale nije potrebna neka posebna škola, tako da mogu da konkurišu svršeni srednjoškolci, ali i kandidati bez školske spreme.
Podrška lokalne samouprave
Lokalna samouprava Leskovca zdušno pomaže ovakve projekte, a gradonačelnik Slobodan Kocić je na polaganju kamena temeljca za novu fabriku rekao da će gradska vlast pomoći u izgradnji infrastrukture svima onima koji rade na izmeštanju industrije van grada. Od Leskovca do fabrike vodi moderan asfaltni put, Elektrodistribucija je pripremila projekte za pojačanje struje sa jednog na dva megavata, ostalo je da se dovede voda iz susednog sela Biljanica udaljenog četiri kilometra.
Velika investicija za malo mesto
Sadašnji pogon „Mitić“ prostire se na 2.400 kvadratnih metara, a sa novom fabrikom dobiće još 1.800 kvadrata. Računajući i novi pogon, u opremu i infrastrukturu do sada je uloženo četiri i po miliona evra. – Ovo je investicija vredna pažnje za ovako malo mesto. Odlučili smo se za proizvode kojih nema u poljoprivrednim apotekama i u veleprodaji. Radimo i sintetička vlakna za beton. Sve radimo za poznatog kupca, ističe Jovica Stojković.