Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    NBS: Dinar skup za kvadrate

    Srbija je trenutno jedina zemlja u Evropi koja nema stambene kredite u svojoj valuti. Zato je NBS i napravio računicu koliko bi bankama moglo da bude isplativo davanje kredita u dinarima.
     
    NBS je pošla od pretpostavke da će inflacija iduće godine, u Srbiji, biti četiri odsto, a u evrozoni dva odsto. Realna kamatna stopa plus premija rizika bi iznosila 4,5 odsto ili skoro duplo nego u zemljama Evropske unije. Nominalna kamatna stopa u Srbiji bi bila 8,5 odsto, kod Evropljana 4,5 odsto, bankarska marža četiri odsto. Kada se sve sabere, dinarski zajam bi koštao 12,50 odsto, a u evrima 9,4 odsto.-
     
    „Za sada, ne postoje dinarski izvori na tako dugi rok, kao što je otplata stambenog kredita, da bi obezbedili odobravanje stambenih kredita u dinarima“, kaže Miroslav Rebić, član IO Sosijete ženeral banke.
     
    „Čak i kada bi banke ponudile stambene kredite u dinarima, imajući u vidu visinu sve elemente koji ulaze u kamatnu stopu, ona bi bila mnogo viša od kamate na stambene kredite sa valutnom klauzulom.“

    Dobro na duži rok
     
    „Rekao bih da je računica NBS za kredit u dinarima na dvadeset godina korektno postavljena“, kaže Zoran Petrović, član IO Rajfajzen banke. „Danas bi cena za takav kredit bila veća, ali bi svakako, računajući na ostvarenje niske i stabilne inflacije na dugi rok, bilo i perioda kada bi kamatna stopa bila i niža. Imajući u vidu da je razlika između referentne kamatne stope na dinar i Euribora značajna, teško da bi bilo klijenata koji bi danas uzimali stambene kredite u dinarima, uz značajan trošak marketinških aktivnosti na strani banaka.“
     

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE