
Matković: Kriza je tu, sa i bez EU
Pravna sigurnost i uređena pravna država su preduslov za ulaganja i stabilan ekonomski razvoj, kaže Gordana Matković i dodaje da smo tu zakasnili s reformama.
Savetnica predsednika Srbije smatra i da se usporavanje procesa pridruživanja Srbije EU neće neposredno odraziti na životni standard građana, ali posredno i srednjoročno posmatrano uticaj svakako postoji. Ona objašnjava da formalni napredak na putu ka EU šalje pozitivne signale potencijalnim investitorima da je stanje zadovoljavajuće, kao i da će se problemi koji postoje otklanjati u skladu sa zahtevima koje proces pridruživanja neminovno nameće. A, investicije su osnovni preduslov i za rast i za zapošljavanje i za smanjenje siromaštva.
Matković navodi da su za investitore važna i pravna sigurnost, unapređenje poslovnog ambijenta, adekvatne kvalifikacije radne snage, smanjenje korupcije… Na pitanje kako siromašnim ljudima objasniti da ih čeka svetla evropska perspektiva, a da sad treba da se „malo strpe” zbog krize, ona odgovara da je „nažalost, kriza prisutna, i s evropskom perspektivom i bez nje“. „Krizu nisu ni proizvele ni intenzivirale evropske integracije. Naprotiv, zemlje koje su članice EU i njihovi građani mogu da očekuju pomoć i solidarnost ako zapadnu u posebno tešku ekonomsku situaciju. S druge strane, ne treba precenjivati ni značaj te svetle evropske perspektive. Ona je neophodan, ali ne i dovoljan uslov“, dodaje ona.
Matković naglašava da je „kriza odlučujuće uticala na pogoršanje indikatora životnog standarda i na nezaposlenost“ ali dodaje da „nije svejedno ni kakvo je stanje bilo u trenutku kada je kriza nastupila“. „U Srbiji je pre krize značajan broj domaćinstava bio tek neposredno iznad linije siromaštva, ranjiv i na mala pomeranja u potrošnji i mogućnosti da se ona zadovolji. Sigurno je da se udar krize u razvijenijim zemljama, u kojima je nezaposlenost izrazito porasla, nije preneo automatski i proporcionalno na porast siromaštva“, napominje ona.