
SAD uputile ultimatum Švajcarskoj
Sjedinjene Američke Države traže da im Švajcarska prosledi detaljne podatke o Amerikancima osumnjičenim da koriste usluge njenih banaka za neplaćanje poreza.
Ukoliko ne dobiju tražene informacije, SAD će podneti tužbe protiv švajcarskih banaka.
Mediji navode da je zamenik američkog državog tužioca Džejms Kol 31. avgusta uputio pismo visokom švajcarskom diplomati Mihaelu Ambielu tražeći odgovor na pitanje koliko Amerikanaca izbegava plaćanje poreza tako što krije novac u švajcarskim bankama.
Vašington, naime, traži detalje o Amerikancima koji su, u periodu od 2002. do 2010. godine, imali više od 50.000 dolara na računu u bankama Kredi suis, Julius Ber, Vegelin, Cirher kantonalbank ili Basler kantonalbank.
Švajcarska štampa nazvala je američki ultimatum „eskalacijom spora“ Vašingtona i Berna zbog problema utaje poreza.
Pre dve godine, švajcarska banka UBS bila je primorana da preda imena nekoliko hiljada američkih vlasnika bankarskih računa i da plati globu od 780 miliona dolara, u sporu koji je izazvao žestoke polemike oko tradicije čuvanja bankarskih tajni.