NIS sa bivšim radnicima širi poslovno partnerstvo

 U tranzicionom centru mogu se dobiti sve informacije o pronalaženju novog posla.- Psiholog na usluzi svima kojima je savet potreban
 

 
Dojučerašnji zaposleni u Naftnoj industriji Srbije koji po odlasku iz kompanije hoće da započnu novi biznisom, imaće pomoć svoje bivše firme. NIS, osnivanjem novog tranzicionog centra ima i socijalni i poslovni interes da pomogne stvaranju mreže malih preduzeća sa kojima bi uspešno poslovali u budućnosti, što praktično znači da bi se nastavila saradnja – starih -novih partnera.

Na osnovu kataloga poslova za koje je kompanija zainteresovana, pre svega za usluge, formuliše se biznis plan za osnivanje malih i srednjih preduzeća, koje bi sa NIS-om poslovalo. Na taj način se u startu pomaže radnicima koji napuštaju kompaniju da imaju svoje parče hleba, a time se briga kompanije za zaposlene produžuje i posle njihovog odlaska iz firme.

Uspeh centra rezultat je aktivne saradnje menadžmenta, sindikata i onih koji se bave zapošljavanjem ili podrškom malom i srednjem biznisu.

Budući da je za većinu onih koji odlaze iz kompanije to više nego stresno tehnički centar pored informacija o mogućnostima pronalaženja novog posla, pokretanju sopstvenog biznisa, odnosno o socijalnim pravima, pruža i psihološko-socijalnu podršku.

Tako socijalni radnik zaposlen u centru, razgovora sa zaposlenima kako bi se lakše prevazišle stresne i konfliktne situacije koje su neminovne u uslovima kada se se traga za poslom. Osim pružanja psihosocijalne pomoći, utvrđuju se i veštine i interesovanja neophodna za traženja novog posla, a radi se i na povećanju motivacije korisnika ovih usluga. Upsihosocijalnu podršku ubraja se i aktivna saradnja sa institucijama socijalne i zdravstvene zaštite.

Kao razlog zašto je NIS otvorio tranzicioni centar navodi se rukovođenje poslovnim interesima, ali i socijalnom odgovornošću prema radnicima. Bivši radnici ovako na jednom metu mogu dobiti sve potrebne informacije o načinu ostvarenja zakonskih prava iz oblasti rada i socijalne zaštite, objašnjenja i pomoć u pronalaženju novog posla kroz kontakt sa nadležnim institucijama, kao i niz praktičnih saveta kakvi su, primera radi, kako napisali u svojim CVima, kako se uspešno predstaviti na intervjuu za novi posao.

Tranzicioni centar sarađuje sa Pokrajinskim sekretarijatom za rad zapošljavanje i ravnopravnost polova, kao i sa Nacionalnom službom za zapošljavanje, ali i sa poslovnim inkubatorom Novi Sad i Regionalnim centrom za razvoj malih i srednjih preduzeća Novi Sad i Beograd kako bi zaitnereosvani na jednom mestu mogli da dobiju sve neophodne informacije.

Centar samostalno, ili u saradnji sa ovim institucijama i organizacijama, održava sastanke sa zaposlenima koji žele dobrovoljno da napuste kompaniju i pomaže im da odluče šta dalje, i na koji način mogu da realizuju svoje profesionalne i poslovne ciljeve.

U tom smislu se organizuju sastanci na kojima prisustvuju i predstavnici Nacionalne službe za zapošljavanje i gde se zaposleni upoznaju sa programima zapošljavanja. U Tranzicionom centru mogu se dobiti informacije o tržištu rada, mogućnostima za prekvalifikaciju, o različitim oblicima edukacije, a takođe i o start-ap kreditima Fonda za razvoj (za početnike u privatnom preduzetnistvu).

Tranziconi centar planira da za one koji žele da postanu mali preduzetnici organizuje i posebnu obuku korz orijentacione treninge, specijalističke obuk,e izrade poslovnih planova i konsalting za pokretanje novog biznisa.

Jelena Petrović

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE