
Kina planira da zaustavi nelegalno odlaganje opasnog otpada
Kinesko ministarstvo za zaštitu okoline najavilo je danas da planira da stane na put bacanju i neodgovarajućem skladištenju opasnih materijala, posebno teških metala i elektronskog otpada.
Vlada takođe namerava da budno prati sve nove industrijske projekte u Ćujingu, u provinciji Junan, gde je lokalna hemijska kompanija u junu napravila deponiju sa više od 5.000 tona hroma, rekao je zamenik ministra ekologije Džang Lijun.
Posebno će se nadzirati fabrike koje rade sa hromom, koji je u nekim oblicima otrovan i kancerogen, one koje rade sa polikristalnim silicijumom, kao i one koje u kanalizaciju ispuštaju otpad ili odlažu elektronski otpad bilo gde.
Kina ima velike probleme zbog trovanja teškim metalima nakon što je preradjivačkoj industriji godinama bilo dozvoljeno da krši standarde bezbednosti.
Poslednjih godina, prema zvaničnim podacima, širom Kine više stotina ljudi otrovano je olovom ili otrovima iz hemijskih i fabrika elektronike.
U Ćujingu je hemijska industrija Junan Luliang bačenim hromom otrovala stoku i zagadila reke iz kojih se dobija voda za piće za gradove u gusto naseljenoj delti reke Perl.
Prema podacima Grinpisa, hemijska industrija u Ćujingu u fabrici ima uskladišteno više od 140.000 tona hroma.
Kina je, prema raspoloživim zvaničnim statistikama, u 2007. godini proizvela 45,7 miliona tona opasnog otpada a očekuje se da ta količina poraste za pet do sedam odsto izmedju ove i 2015. godine, piše državni Čajna dejli.
Džang je upozorio da se pravilno tretira manje od 20 odsto ukupne količine otpada.
Ministarstvo za zaštitu čovekove okoline istaklo je da je odlučno da očisti zagadjeno tlo i vodu dodajući da na tom putu ima teškoća na lokalnom nivou.
Tako su vlasti Junana u početku negirale da je hrom iz hemijske fabrike bačen u jezero i da predstavlja opasnost po javno zdravlje.
Naime, lokalne vlasti su u velikoj meri zavisne od poreza koje ubiru od velikih fabrika i zato često prikrivaju ili umanjuju probleme.