Oprečne izjave Gadafijevih sinova

Sin Muamera Gadafija Saif al Islam obećao je nastavak otpora snagama koje su proterale njegovog oca iz Tripolija. On je pozvao Libijce da vode rat protiv pobunjeničkog Nacionalnog prelaznog saveta i njegovih pomagača iz redova NATO.


U izjavi koju je preneo sirijski satelistski TV kanal, Saif je rekao da govori iz jednog predgrađa Tripolija i obećao da će osloboditi glavni grad od pobunjeničkih snaga, prenosi Rojters.

„Uveravamo ljude da smo ovde, da smo spremni i u dobroj formi. Otpor se nastavlja i pobeda je blizu“, kazao je Saif.

Gadafijev sin oglasio se svega 48 sati pre isteka ultimatuma o predaji koji su ustanici postavili Gadafiju i njegovim sinovima. Saif je naglasio da će eventualni napad pobunjenika na Sirt dočekati oko 20.000 boraca lojalnih libijskom lideru.

U međuvremenu, oglasio se i drugi Gadafijev sin Sadi sa oprečnom izjavom, navodi Rojters. On je za TV stanicu „Al Arabija“ rekao da je kontaktirao komandanta Prelaznog saveta pobunjenika u Tripoliju kako bi se obustavilo krvoproliće. Sadi je naveo da ima ovlašćenje od oca da predloži pregovore pobunjenicima kako bi se zaustavile borbe.

Istovremeno je šef vojnog saveta u Tripoliju Abdul Hakim Belhadž saopštio da je obećao sinu Moamera Gadafija Sadiju da će se prema njemu „postupati pristojno“, ukoliko se bude predao pobunjenicima.

„Lično sam razgovarao s njim. On je pozvao i rekao da ima nameru da pređe na stranu pobunjenika… Rekli smo mu da mu garantujemo pristojan tretman, u skladu sa zaštitom ljudskih prava, zakonskih prava svakog građanina Libije“, rekao je Belhadž.

Pobunjenici su danas u Libiji uhapsili Gadafijevog ministra spoljnih poslova Abdelati Obeidija, zapadno od Tripolija. Kako je javila agencija Rojters, Obeidi je uhapšen na svojoj farmi u predgrađu Tripolija, Džanzur.

 
Konferencija za pomoć Libiji


Oko 60 delegacija očekuje se u Parizu na konferenciji prijatelja Libije u nastojanju da se pomogne libijskim prelaznim vlastima. Konferencijom koja se održava na inicijativu Francuske, predsedavaće francuski predsednik Nikola Sarkozi i britanski premijer Dejvid Kameron.

Generalni sekretar Ujedinjenih Nacija Ban Ki Mun najavio je učešće na konferenciji na kojoj će razgovarati sa liderom libijskog Prelaznog nacionalnog saveta Mustafom Abdeldžalilom o pružanju pomoći za organizovanje policije.

Libijski pobunjenici procenjuju da će im biti potrebno pet milijardi dolara hitne pomoći, kako počeli da zemlju „postavljaju na noge“, nakon što je pao režim Muiamera el Gadafija, nakon višemesečnih demonstracija i NATO intervencije.

Istovremeno, Rusija je priznala libijske pobunjenike kao rukovodstvo te zemlje. Na to je spreman i Alžir, ukoliko pobunjenici budu formirali „vladu koja bi predstavljala sve regione“, piše alžirski dnevni list „El-Vatan“.

Taj list piše i da je Alžir odbio da ponudi politički azil Moameru Gadafiju, pošto je predsednik ove zemlje Abdelaziz Buteflika odbio da odgovori na poziv dugogišnjeg libijskog lidera.

Prema izvorima ovog lista, Gadafi i članovi njegove porodice trenutno se nalaze u oblasti libijsko-alžirske granice, odakle je libijski lider pokušao da kontaktira Butefliku, ali je alžirski predsednik odbio da sa njim komunicira, prenosi Itar-Tas.
 
 
Kina najavila odbranu ekonomskih interesa u Libiji


Kineski zvanični list upozorio je danas zapadne sile da prepuste Ujedinjenim nacijama rukovođenje posleratnom obnovom Libije, poručivši da će Peking braniti svoje ekonomske interese u toj zemlji nakon zbacivanja Moamera Gadafija.

Pitanje uloge Ujedinjenih nacija moglo bi se postaviti na sastanku „Prijatelji Libije“ na koji je Kina poslala relativno nižeg predstavnika, zamenika ministra inostranih poslova Džai Djuna da prisustvuje kao posmatrač.

„Kao stalni član Saveta bezbednosti Kina ima puno razloga da naglasi vodeću ulogu UN“, navodi se u komentaru lista „Ženmin žibao“ koji upozorava da Irak, Avganistan, kao i Libija, pokazuju šta sve može da krene loše ukoliko UN ne budu najviše telo koje će da usmerava međunarodno učešće u posleratnoj obnovi.

„Treba pogledati unazad na ova tri lokalna rata od početka ovog veka i lako će se videti mustra: UN se brzo angažuju u ranoj fazi, ali kako se stvari razvijaju Sjedinjene Američke Države i NATO saveznici izbijaju u prvi plan i polako istiskaju UN“, navodi list i ističe da pnavljanje tog šablona bi moglo da naudi narodu Libije ali i kineskim interesima.

„Naglašavajući vodeću ulogu Ujedinjenih nacija u libijskim poslovima štiti se pravičnost u rekonstrukciji zemlje“, kaže se u tekstu i ukazuje na kineske investicije u oblasti telekomunikacija i građevinarstvu.

„Kina je spremna da igra aktivnu ulogu u obnovi Libije i posvetiće dužnu pažnju svojim legitimnim interesima u Libiji“, navodi se u komentaru koji pojačava nedavne izjave kineskih zvaničnika koji su se pridružili Rusiji i Brazilu u zahtevima da UN budu vodeće u Libiji.

Libijske privremene vlasti su obećale nagrade za one koji su imali vodeću ulogu u podršci pobunjenicima protiv režima Gadafija, a to je izazvalo zabrinutost da bi Kina mogla da bude u nemilosti posle rata.
Pad Gadafijevog režima ostavlja Kinu u slabijoj poziciji jer je Peking bio uzdržan prilikom donošenja rezolucije kojom se dozvoljava upotreba sile i bio kritičan prema vazdušnoj kampanji NATO-a kojom su podržavani pobunjenici u Libiji.
 
Kina se uzdržala i od osuda Gadafija, rekavši da poštuje pravo libijskog naroda da izabere svoju budućnost, ali je postepeno uspostavljala diplomatske kontakte sa pobunjeničkim Prelaznim nacionalnim savetom.

Peking je bio jedan od većih libijskih ekonomskih partnera i evakuisao je oko 35.000 svojih radnika iz te zemlje početkom rata.

Ukupno 26 kineskih kompanija učestvovalo je u poslovima vrednim 20 milijardi dolara u Libiji, uglavnom u stambenoj i izgradnji železničkih pruga, naftovoda i telekomunikacijama. Mnogi od tih poslova su napola završeni i te firme su, kako se veruje, pretrpele velike gubitke u opremi i materijalima.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE