Brisel nudi pečat „Carina Kosova“ kao kompromis

Na stolu briselske administracije u petak će se naći predlog pečata, na kojem će stajati ”Carina Kosova”. To će biti ponuda za pregovarače Beograda i Prištine – saznaju ”Novosti”, iz svojih pouzdanih diplomatskih izvora unutar EU.

Prema očekivanjima Evrope, tako bi mogao da se postigne kompromis, pošto bi obe strane mogle da naziv tumače na svoj način. Za Srbiju bi to bila carina južne pokrajine Kosovo, a za Albance – carina nezavisne države Kosovo.

!Na predlogu pečata nije napisano ”republika”, niti se na njemu nalazi bilo kakav amblem, zastava ili grb Kosova“, kaže za Novosti dobro obavešteni izvor iz Brisela.

Borko Stefanović, šef srpskog pregovaračkog tima, kaže za ”Novosti” da je za Srbiju prihvatiljivo samo ono rešenje koje bude statusno neutralno i u skladu sa Rezolucijom 1244:

„Nije prihvatljivo da na pečatu piše ”Republika Kosovo”, niti da pečat ima kosovski grb. Sva ostala propratna dokumentacija mora da bude statusno neutralna“, rekao nam je Stefanović, koji je u sredu imao seriju razgovora na Kosovu.

Shodno svojoj politici da u ovoj fazi pregovora između Beograda i Prištine pređe iz isključivo posredničke uloge u poziciju u kojoj će i uobličavati predloge obema stranama, EU je, tako, utvrdila izgled pečata za koji misli da bi mogao da bude prihvatljiv i Beogradu i Prištini.

„Idejno rešenje smo prosledili svima. Unmik ga je u principu prihvatio, kao statusno neutralno, s njim se, doduše nevoljno, preliminarno složila i Priština, pa očekujemo da takvo rešenje bude prihvatljivo i za Beograd“, kaže naš sagovornik iz Brisela, dobro upućen u problematiku pregovora.

Jednako važno, osim izgleda pečata i onoga šta će pisati na njemu, biće i ko će ih ”lupati” u dokumenta, na kojim granicama, po kojim principima, kako će biti tretirana roba iz uže Srbije na severu Kosova i na celoj njegovoj teritoriji…

Oko toga će se, kao i o samoj formi pečata, na novoj rundi dijaloga u Briselu voditi velika pregovaračka bitka, mada u EU naglašavaju da je mnogo toga već rešeno sporazumom CEFTA o slobodnoj trgovini.
 
 
Tadić: Izjava Tačija je najava nasilja


Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da je najveće moguće licemerje ideja da institucije iz Prištine uspostavljaju vladavinu zakona na severu Kosova, imajući u vidu da one same nisu imune od dejstva organizovanog kriminala.

„Izjava Hašima Tačija da na severu Kosova postoje paralelne institucije koje su povezane sa terorizmom i da iza njih stoji država Srbija jesu najava nasilja i priprema za novo nasilje“, rekao je Tadić.
 
Kako je istakao i izjave pojedinih regionalnih lidera koje su orkestrirane u tom pravcu  jesu deo pritiska na Srbiju, ali da, i pored toga, reakcije Beograda neće biti nagle niti ići u pravcu podsticanja nove krize.

„Građani treba da razlikuju akcije međunarodnih bezbednosnih institucija koje su u  pravcu borbe protiv organizovanog kriminala i političke najave institucija iz  Prištine koje bi želele novo nasilje i žele da pod velom nasilja promene stanje na severu Kosova“, objasnio je Tadić.

 Prema njegovim rečima, institucije iz Prištine, koje su, kako je istakao, u nespornoj vezi sa globalnim organizovanim kriminalom nikako ne mogu pretendovati na to da će one uspostavljati vladavinu prava na severu Kosova.

„Istovremeno naša je odgovornost da se izborimo sa kriminalom na severu Kosova i Metohije, i svi kriminalci među Srbima na severu KiM moraju biti uhapšeni“, poručio je Tadić.

 On je međutim upozorio da se ne može stavljati znak jednakosti između trgovine organima i drugh najtežih krivičnih dela i kriminala na severu Kosova koji je prevashodno švercerski.

Komentarišući jučerašnju akciju Euleks policije i KFOR-a u vezi sa istragom ubistva kosovskog policajca, Tadić je istakao da ih podržava ukoliko one, kako je naglasio, za cilj imaju  isključivo borbu protiv organizovanog kriminala i ukoliko proističu iz statusno  neutralnog mandata tih međunarodnih misija.

Tadić je rekao da je Beograd dobio uveravanja Kfora i Euleksa da  su današnje akcije isključivo koncentrisane na borbu protiv organizovanog kriminala i, ukoliko je tako, ne postoji mogućnost da Srbija uputi bilo kakvu primedbu.

 
Bogdanović: Srpska zajednica na Kosovu ne može opstati bez svojih lokalnih samouprava


Komentarišući najavu kosovskog premijera Hašima Tačija da se „paralelne strukture koje na severu finansira Srbija pretvaraju u paravojne strukture koje sprovode terorističke akte“,ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović je rekao da to samo pokazuje na šta su sve spremni i koliko daleko mogu otići Priština i Tači.

„Krajnje je neumesno da onaj ko je osumnjičen u izveštaju Dika Martija za najgore zločine, trgovinu ljudskim organima, priča o paravojnim formacijama i terorizmu na severu pokrajine, kaže da se institucije države Srbije na severu Kosmeta pretvaraju u paravojne strukture, koje sprovode terorističke akte“, naglasio je Bogdanović.

Poznata je činjenica da su Srbi na Kosovu i Metohiji opstali tamo gde postoje srpske institucije, rekao je on i dodao da bez svojih lokalnih samouprava i institucija države Srbije, srpska zajednica na Kosovu ne može opstati.

„Svako polovično, hibridno rešenje, predstavljalo bi korak ka gašenju naših institucija, što bi dovelo do iseljavanja Srba iz pokrajine“, smatra Bogdanović . On takođe ističe da, za razliku od dela pokrajine južno od Ibra, gde deluju albanske paravojne, terorističke organizacije, koje se često oglašavaju raznim pretnjama srpskom stanovništvu, na severu ne postoji nijedna paravojna organizacija, a srpske institucije deluju u skladu sa demokratskim standardima i zakonom, štiteći i zastupajući interese naroda.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE