
Kineski tajkun želi da kupi komad Islanda
Čak 0.3 posto ostrva, tačnije 300 kvadratnih kilometara Islanda moglo bi završiti u rukama kineskog milijardera i bivšeg političara Huanga Nuboa. Čovek želi na toj površini želi da izgradi golf terene i luksuzna odmarališta za 100 miliona dolara. Islandske vlasti još uvek se premišljaju o ovoj ponudi.
Interesantna koincidencija, pred tri godine je islandska pevačica Bjork razjarila kineske vlasti zbog otvorene podrške Tibetu na koncertu u Šangaju. U Pekingu su odlučili postrožiti uslove nastupanja zapadnih muzičara, ali verovatno najbolju repliku na provokaciju ovih dana Islandu servira multimilioner Huang Nubo. Vlasnik serije ekoloških hotela i odmarališta, kako u Kini, tako i po svetu, ima nameru da kupi 300 kvadratnih kilometara Islanda u regiji Grimsstadir a Fjollum za projekt vredan 100 milijuna dolara.
Bivši zaposlenik u ministarstvu za izgradnju i u odseku za propagandu prilično je zbunio Rekjavik. Napravljen je predlog ugovora, ali trebaju ga tek potvrditi, kako islandske, tako i kineske vlasti.
Island iz razumljivih razloga zakonski zabranjujue prodavanje zemlje strancima, no u ovom slučaju mogli bi napraviti ustupak. Zemlja je nakon finansijske krize u 2008. a koja je za sobom povukla čitav bankarski sektor željna investicija. Od MMF-a su pred nekoliko dana dobili 2.25 milijardi evra kredita, u sporazumu na kojem im mogu pozavideti svi od Grčke do Portugala. Dug će vraćati brzinom kojom će im se oporavljati ekonomija. Drugim rečima, isključivo od proračunskog suficita.
No, Huang nije jedini Kinez zainteresovan za Island koji s topljenjem arktičkog leda dobija sve veću geostratešku važnost kao trgovačka ispostava na putu od Evrope do Severne Amerike. Kompanija Hisjang group zainteresovana je za njihova izvorišta vode. Hteli bi uvoziti oko 100.000 tona godišnje, bilo tankerima, bilo da na samoj lokaciji naprave fabriku za flaširanje.
Inače, Huang Nubo teži 890 miliouna dolara i imenovan je kao 161. najbogatiji čovek na svetu.
Islandski ministar za unutrašnje poslove Ogmundur Jonason izjavio je kako teritorijalne akvizicije nisu legalne. „Doduše, moguće je aplicirati za izuzeće od zakona. Zahtev još nije stigao na moj sto, no kada bude, detaljno ću ga razmotriti“, kaže ministar dodajući da zakon o zabrani prodaje zemlje strancima ni u kojem slučaju ne treba menjati. „Da li bi bilo u redu tako prodati čitavu zemlju?“, za kraj se retorički pita Ogmundur.