Kineski biljni lek skraćuje groznicu kod svinjskog gripa

U blažim oblicima svinjskog gripa (izazvanog virusom H1N1), tradicionalna kineska biljna mešavina masjinšigan-jinćaosan može da skrati period povišene temperature čak i više nego antivirusni lek tamiflu, poručuju stručnjaci sa pekinškog Instituta za respiratornu medicinu.
 
Ova biljna mešavina se uzima topla, u vidu napitka, a tradicija njenog korišćenja u Kini protiv nazeba i gripa je veoma duga, prenosi Rojters.
 
Od 410 odraslih Kineza koji su učestvovali u istraživanju, onima koji su konzumirali masjingšigan-jinćaosan groznica je u proseku prestala posle 16 sati, dok su oni koji su protiv visoke temperature dobijali acetaminofen u proseku patili od groznice 26 sati.
 
Trećoj grupi, koja je dobijala tamiflu, temperatura je u proseku spala na normalu posle 20 sati, dok je u četvrtoj grupi, koja je istovremeno primala i tradicionalni kineski lek i tamiflu, groznica u proseku opala za 15 sati.
 
Kineski stručnjaci napominju da je masjinšigan-jinćaosan ovom prilikom davan mladim pacijentima ili onim srednjih godina, obolelim od blažeg oblika svinjskog gripa, koji su inače zdravi.
 
S druge strane, tamiflu, ili drugi antiviralni lek relenca, obično se prepisuju osobama s težim oblikom svinjskog gripa ili koje su pod povećanim rizikom od komplikacija (kao što je zapaljenje pluća), među koje spadaju i stariji i ljudi s nekom hroničnom bolešću.
 
Da li bi i u ovakvim slučajevima delovao tradicionalni kineski biljni lek tek bi trebalo istražiti.
 
Ovaj lek, inače, nije lako dostupan van Kine. Zasad se može naći samo u Japanu, Južnoj Koreji i Nemačkoj.
 

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE