Za zadužene u švajcarcima nema pomoći države
Građani koji su se zadužili u švajcarskim francima ne mogu da očekuju bilo kakvu pomoć države u rešavanju problema visokih mesečnih rata.
Vlada susedne Hrvatske, pak, uključila se u tu priču, sa specifičnim zahtevom za tamošnje banke. Od hrvatskih banaka država traži da fiksiraju kurs kune i švajcarca na nivo na kome je bio u trenutu odobravanja stambenog kredita. A kursne razlike banke bi evidentirale kao odloženo beskamatno potraživanje.
Sagovornici smatraju da je ovakvo „mešanje“ države kod nas neizvodljivo iz više razloga: ovde se stanovništvo daleko manje zadužilo u švajcarcima, a i u državnoj kasi i inače nedostaje novca za ovakve „poduhvate“.
“Ovaj predlog, pri tom, diskriminiše građane koji su se zadužili u evrima, i kojima su rate rasle po tom osnovu, prateći kretanje Euribora i rast kursa u odnosu na dinar”, navode u jednoj banci.
Inače, Narodna banka Srbije je od 30. juna zabranila zaduživanje u švajcarskim francima. U međuvremenu su korisnici kredita u švajcarcima mogli da produže rok otplate ili da „pređu“ na evro. Međutim, pojedini korisnici, iako uredno otplaćuju rate, sada, preračunato u evre, duguju po nekoliko hiljada više nego kada su uzeli kredit!
Ova opcija prelaska s franaka na evropsku valutu i dalje važi, međutim, za građane je skuplja nego ikad. “Švajcarski franak je trenutno jači nego ikad, tako da je sada, za korisnika kredita veoma nepovoljno da dug „prebace“ iz franaka u evro”, objašnjavaju bankari ističući da se u narednom periodu očekuje slabljenje švajcarske valute.
Sa ovim je saglasan i ekonomista Goran Nikolić, koji ističe da švajcarskoj državi i privredi ne odgovara ovako jak franak.
“Tamošnja centralna banka obara baznu kamatu i povećava količinu likvidnosti, pa očekujem da će ubrzo početi proces slabljenja švajcarskog franka. To će direktno da utiče na smanjivanje rata kredita vezanih za švajcarsku valutu”, objašnjava Nikolić.