Ministarstvo: Država ne može da subvencioniše malinare
Proizvođači malina iz Ariljskog kraja nastavili su danas protest na barikadama na magistralnom putu Arilje – Požega, jer nije dogovoreno povećanje otkupne cene tog voća sa 90 na 126 dinara, izjavio je danas predsednik Udruženja jagodičastog voća „Vilamet“ u Arilju Duško Nenadić.
On je rekao da malinari neće odustati od zahteva i napomenuo da traže državne subvencije od oko 20 odsto od otkupne cene maline po kilogramu, kao i da Vlada Srbije na sednici razmatra njihove zahteve.
Nenadić je u telefonskoj izjavi za Tanjug rekao da je nedaleko od barikada proizvođača malina, koje se nalaze između sela Virovo i Grdović, i dalje policija, ali da je situacija mirna i bez incidenata.
On je podsetio da sinoć na drugom sastanku Udruženja malinara „Vilamet“ sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede i hladnjačara u Požegi nije postignut dogovor o povećanju otkupne cene maline ovogodišnjeg roda sa 90 na 126 dinara.
S druge strane, državni sekretar Ministarstva poljoprivrede i trgovine Ljubiša Dimitrijević izjavio je danas da poljoprivredna politika Srbije ne predviđa subvencionisanje izvoza nijedne kulture, pa ni malina.
„Kada bi se udovoljilo zahtevu proizvođača maline iz Arilja, koji traže subvenciju od 20 dinara po kilogramu, za trenutni obim proizvodnje od 80.000 tona bilo bi potrebno 1,6 milijardi dinara, odnosno oko 16 miliona evra“, rekao je on agenciji Beta.
On je istakao da tog novca nema, da je agrarni budžet mali i dodao da se „sredstva iz budžeta ne mogu efikasno koristiti, ako se budu upotrebila za subvencionisanje izvoza“.
Dimitrijević je istakao da Ministarstvo poljoprivrede i trgovine ne pregovara sa proizvođačima malina, već da im pomaže da se oko cene dogovore sa otkupljivačima.
Podsetio je da je Ministarstvo poljoprivrede pomoglo malinarima da se cena poveća sa 80 na 90 dinara za kilogram, kao i da dobiju garanciju da će dobiti 55 odsto otkupne cene za voće prodato u inostranstvu.
Dimitrijević je istakao da su svi zajedno uspeli da konstatuju da cena, koja je obračunavana prilikom otkupa maline, od 80 i 90 dinara neće biti i konačna, jer postoji mogućnost njenog povećanja u zavisnosti od izvozne cene u narednim mesecima.
Dodao je da je Ministarstvo poljoprivrede iniciralo i osnivanje mešovite komisije koja bi utvrdila činjenice koje se odnose na cene i izvoz malina.
Predloženo je i da se organizuje studijsko putovanje u Poljsku, koja je nakon Srbije najveći proizvođač malina na svetu, kako bi tamo videli način na koji Poljaci proizvode i otkupljuju maline.
Prema podacima Ministarstva poljoprivrede, otkupna cena malina u Poljskoj i Čileu, koji je treći proizvođač na svetu, iznosi između 75 i 80 dinara, što je za 10 do 15 dinara manje nego u Srbiji.
Proizvođači maline iz zapadne Srbije pokušali su 2. avgusta da krenu traktorima u Beograd na protest ispred Vlade Srbije, ali ih je policija u tome sprečila.
Kako je ranije rekao Nenadić, malinari su odustali od dolaska u Beograd i protesta ispred Vlade Srbije, ali će i dalje ostati na barikadama, dok se ne postigne dogovor oko otkupne cene koju traže jer smatraju da su sa trenutnom otkupnom cenom od 80 do 90 dinara „opljačkani i poniženi“.