Hrvatska: Očekuju dobar prinos šećerne repe

Uprkos suši, u dve od tri slavonske šećerane – županjskoj i osječkoj, očekuju dobar ovogodišnji prinos šećerne repe.

U Sirovinskoj službi županjske Sladorane vrlo su zadovoljni stanjem šećerne repe, a izvršni direktor Javor Katušić tvrdi da je slatki koren za sada u izvanrednoj kondiciji.

Repa je, za razliku od kukuruza ili soje, otpornija kultura pa joj ni nedavna suša nije naštetila. Ako u avgustu ne izostanu padavinr i na sirovinskom području padne između 20 i 30 litara kiše po četvornom metru, prinosi i kvaliteta slatkog korena biće vrlo visoki. A sve upućuje na to da bi se mogla ponoviti 2008. godina. Reč je o najuspešnijoj poslovnoj godini županjske Sladorane, ali i u istoriji proizvodnje šećerne repe u Hrvatskoj, kada su prinosi bili rekordnih 61,17 tona po hektaru, a digestija čak 16,45.

Rezultat je to za repu izuzetno dobre klimatološke godine, ali i dugogodišnjih ulaganja u proizvodnju te obrazovanja i osposobljavanja kooperanata, kojima tehnolozi šećerane pridaju puno pozornosti i redovito su na terenu u obilasku površina pod repom. Sladorana već osmu godinu provodi i poboljšavanje tla na kojem se seje šećerna repa pa su već počele pripreme tla za predstojeću proizvodnu godinu.

Na sirovinskom području županjske Sladorane slatkim korenom proletos je zasejano 7.100 hektara, nešto manje od optimalnih površina, na što su uticala tržišna kretanja ostalih poljoprivrednih kultura.

– Ciklička kretanja poljoprivrednog tržišta svakih nekoliko godina uzrok su tržišnih poremećaja. Oni se očituju u tome što su cene ostalih poljoprivrednih kultura u porastu, a kako je repa radno intenzivna i osetljiva poljoprivredna kultura, proizvođači se radije priklone manje zahtevnim – pojašnjava predsjednik Uprave Sladorane Luka Burilović.

Nedostatak površina tvornica će nadoknaditi povećanjem prinosa i kvalitetom repe. U Sladorani se privode kraju posljednje pripreme za 65. kampanju šećerne repe, koja će početi početkom septembra, a zbog povećanja obima posla biće zaposleno stotinak sezonaca.

U fabrici šećera Osijek, Miroslav Kos, direktor za sirovine i logistiku, napominje da su na pojedinim područjima ipak zabilježene štete od dugotrajne suše, ali i leda na šećernoj repi.

– Za sada se prema nekim grubim procjenama štete od nepogoda na našem sirovinskom području u Hrvatskoj i u Vojvodini kreću između 15 i 20 posto. No pravu sliku stanja šećerne repe imat ćemo tek nakon 20. avgusta, kada ćemo početi uobičajenu analizu tla, koju inače provodimo svake godine. Analize uzoraka šećerne repe koje donose sami proizvođači, ne naplaćuju se – kaže Kos.

Kandit Premijer promenio ime u Fabrika šećera Osijek

Osječka šećerana nedavno je ponovno promenila naziv – iz Kandit Premijer d.o.o. u Tvornica šećera Osijek d.o.o. Procedura promene naziva firme, koja će i dalje imati sedište u Frankopanskoj ulici u Osijeku, počela se, kako doznajemo, nakon prodaje tvornice čokolade i bombona IPK Kandit, koja je zajedno sa šećeranom bila u sastavu Kandit grupe. Brend šećera Premijer, međutim i nadalje ostaje.

Početkom septembra pogoni u funkciji

Osječka šećerana preradu šećerne repe planira početi oko 10. septembra, do kada bi trebali svi pogoni biti u funkciji. Naime, u osječkoj šećerani u toku su najveće poslijeratne investicije u modernizaciju postrojenja radi postizanja još veće kvalitete i konkurentnosti.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE