Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Dulić: Uskoro studija o uticaju zagađenja na zdravlje

    Izrada Studije o direktnom uticaju zagađenja životne sredine na zdravlje građana trebalo bi da bude završena do kraja septembra, najavio je ministar životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja Oliver Dulić, ističući da očekuje da će studija doprineti pokretanju nacionalne kampanje sprečavanja zagađenja i razvoju svesti građana o tome.

    Dulić je u izjavi Tanjugu istakao da su na studiji radili domaći stručnjaci iz resornog ministarstva, ali i drugih institucija i predstavnici industrije, dodajući da očekuje da će od oktobra, kada studija bude predstavljena, biti pokrenuta i nacionalna kampanja kojom bi se prikazali rezultati toga koliko ekološko zagađenje utiče na zdravlje.

    „Cilj je da tom studijom zaokružimo ciklus u kome smo tokom četiri godine rada ministarstva uspeli da izmenimo zakonodavstvo, uspostavimo nove standarde i pokrenemo velike akcije, investiramo novac u infrastrukturu i upozoravamo javnost na neophodnost zaštite životne sredine“, kazao je ministar.

    On je dodao da očekuje i da će studija doprineti razvoju svesti kod građana da utiču na smanjenje zagađenja svoje okoline.

    „Očekujem i da će studija izazvati političku akciju svih – od lokalnog nivoa do državnih vlasti“, naveo je ministar životne sredine.

    On je objasnio da su za studiju korišćeni mnogi podaci koji su upoređivani sa istim ili sličnim podacima u zemljama u regionu ili gradovima u EU u kojima se nalaze ista ili slična industrijska postrojenja kao u Srbiji.

    Takođe su korišćeni parametri i faktori koji mogu da utiču na oboljenja kao što su kardiovaskularne, respiratorne bolesti, uticaj zagađenje na decu, na povećanje incidence neplodnosti kod žena, kao i mnoge hronične bolesti.

    Govoreći o aktivnostima koje imaju za cilj da se zagađenje životne sredine smanji, Dulić je rekao da se kroz zakonodavne aktivnosti i podzakonska akta prati strateški plan približavanja EU, navodeći primer da će mnoga postrojenja u industriji morati do 2015. godine da pribave integrisane dozvole, kojima će garantovati da to postrojenje ima minimalan uticaj na zagadenje životne sredine.

    „Čekaju nas godine velikih ulaganja, najveći emiter zagađujućih supstanci nije samo industrija već i divlje deponije, regularne deponije koje nisu u skladu sa evropskim standardima, zagađenje opadnih voda i slično. Sve to zahteva ogromne investicije i dobru koordinaciju državnih organa“, kazao je Dulić.

    On je naveo da će u narednom periodu biti potrebno investirati milijarde evra u zaštitu životne sredine, što će, kako je kazao, podrazumevati ne samo ugradnju filtera ili porojenja za prečišcavanje otpadnih voda već i izgradnju kanalizacionih mreža, regionalnih deponija, reciklažnih centara, zaštitu biodiverziteta.

    „Sve su to ogromni troškovi, ali Srbija će biti mnogo zdravija i čistija nakon toga, a očekujem da će najveći deo sredstava dolaziti iz fondova EU“, zaključio je Dulić.

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE