Meditacija olakšava hronične bolove
Od hroničnih bolova pate milioni ljudi na svetu, a procenjuje se da ih ima više od obolelih od dijabetesa i srčanih oboljenja zajedno. Pilule ne pomažu uvek, ali ih u velikom broju slučajeva može zameniti meditacija.
Nova studija objavljena u Žurnalu neurologije u Velikoj Britaniji ukazuje da meditacija može biti efektnija od analgetika u smanjenju bola i da bi mogla značajno uštedeti troškove kupovine lekova.
Malo istraživanje sprovedeno je na samo 15 odraslih osoba koji su imali četiri 20-minutne seanse meditacije.
Pre i posle treninga sniman je mozak ispitanika uz pomoć magnetne rezonance, a tokom svakog skeniranja, istraživači su stavljali posebne uređaje koji smanjuju bol kod pacijenata na pet minuta.
Snimci su otkrili da je pre meditacije deo mozga zadužen za osećaj bola bio veoma aktivan, dok je posle treninga, nivo aktivnosti bio zanemarljiv.
Štaviše, posle meditacije ispitanici su priznali da su osetili smanjenje bola od 40 odsto.
Autori studije naveli su da morfijum i drugi analgetici smanjuju percepciju bola za svega 25 odsto.
Nije nikakvo čudo da tehnike meditacije mogu pomoći da se izborimo sa teškim situacijama i da je veza između uma i tela intenzivno ispitivana u najvišim naučnim krugovima.
Već je dokazano da smanjuje krvni pritisak, depresiju, bes i anksioznost, a neki dokazi upućuju da može osnažiti imuni sistem i služiti u prevenciji gripa.
Ipak, ovo je prva studija koja dokazuje smanjenje bola zahvaljujući meditaciji.
Kako meditirati?
Ništa vas ne košta da sleći put kada osetite neizdrživ bol, pokušate da meditirate. Srećom, tehnike ove veštine se lako uče i potrebno vam je svega nekoliko minuta dnevno da biste osetili značajno poboljšanje.
Predstavljamo vam nekoliko osnovnih instrukcija za meditaciju.
1. Udobno se smestite, zatvorite oči i trudite se da glavu i ramena držite uspravnim.
2. Usmerite pažnju na disanje. Zapravo, reč je o tome da treba da osetite kako vam vazduh ulazi i izlazi iz organizma.
3. Svaki put kada pomislite da nešto radite pogrešno, podsetite se da ne treba da razmišljate o takvim stvarima i vratite fokus na disanje.
4. Budite prisutni. Ako se osećate prijatno i poželite da zadržite to iskustvo samo se vratite na disanje.
5. Zapamtite – ne smete dozvoliti da vam misli lutaju. Sve što treba jeste da budete svesni svog prisustva na svetu u tom trenutku.
Kako zadržati fokus na disanju?
Najteži deo meditacije je obuzdavanje misli. Zato je najlakše da se usmerite na najčešći i najneophodniji fiziološki proces – disanje.
U tim trenucima ne razmišljajte o obavezama i bolu koji osećate. Razmišljajte kuda se kreće vazduh u vašem organizmu.
Osetite da li dišete ”iz stomaka” ili plućima, da li udisaj osećate u nosu ili na gornjoj usni, koliko duboko dišete i tome slično.
Vežbajte svakodnevno. Započnite svakodnevni ritual jednom desetominutnom seansom i pokušajte da se vremenom uvežbate do nekih 20 ili 30 minuta.
Možete meditirati na bilo kom mestu gde se osećate prijatno – na podu, krevetu, uspravnoj stolici…
Koje god mesto da odaberete, koristite ga svaki put kada meditirate kako biste održali kontinuitet i vežbajte samo onda kada niste pospani.