Trećina građana Srbije zadovoljna životom
Najnovija analiza Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) pokazuje da raste procenat građana Srbije koji su potpuno zadovoljni životom.
Foto: vesti-online.rs
Prema istraživanju EBRD, broj potpuno zadovoljnih sada je 30 odsto, tri procenta više nego 2006. godine.
Profesorka Beogradskog univerziteta Zorica Vasiljević je ocenila da je to najverovatnije posledica poboljšanja kvaliteta nekih javnih usluga, zdravstvene zaštite i socijalnih davanja tokom tog perioda u našoj zemlji.
Vasiljević je rekla da je jedan od pozitivnih elemenata koji su uticali da se poveća broj građana koji su u potpunosti zadovoljni svojim životom svakako i sve izvesniji uzlazak Srbije u Evropsku uniju (EU).
Ona ističe da snažnije približavanje EU otvara i razne mogućnosti korišćenja iz predpristupnih fondova Unije, što bi trebalo da poveća investicije i zaposlenost, sa pozitivnim ishodom na standard građana.
I pored tih pozitivnih trendova, visoki troškovi života, nižak standard i velika nezaposlenost i dalje su najveći problemi koji muče građane Srbije, kazala je Vasiljević.
Zemlje sa takozvanom tranzicionom privredom su, prema pomenutoj analizi EBRD, među najviše pogođenim zbog globalne ekonomske krize, jer su proseku imale pad bruto domaćeg proizvoda (BDP), na vrhuncu ekonomskog zastoja u 2009., od 5,2 odsto.
Pad srpskog BDP-a u toj kritičnoj godini je, međutim, bio osetno manji, a naša privreda je već polovinom 2010. praktično izašla iz recesije i u 2011. će, sudeći prema najnovijim procenama, ostvariti solidan troprocentni rast.
Srbija se, uprkos zabeleženom rastu, kad je reč o poredjenju sadašnjeg i nekadašnjeg kvaliteta života, ipak po tom kriterijumu uspešnosti medju tranzicionim zemljama našla pri dnu liste, jer su iza nje samo Gruzija, Jermenija, Mađarska i Rumunija.
Treba, međutim, ukazati da je stepen zadovoljstva u najrazvijenijim evropskim zemljama (Švedska, Nemačka, Francuska) tri do dva puta veći nego u Srbiji i većini drugih tranzicionih zemalja.