Klinika za plućne bolesti i tuberkolozu puna memle
Tek kada se obrušio plafon na pacijenta Klinike za plućne bolesti i tuberkolozu Kliničkog centra Srbije uključio se alarm koji je naveo nadležne da reaguju. A pre nešto više od mesec dana je procureo krov, pa je osoblje moralo da iseli odeljenje intenzivne nege, dok su oboleli od raka pluća i tuberkoloze ležali u sobama punim memle i vlage.
Sada su se ovde ”uselili” majstori, ali samo da kratkotrajno saniraju problem ovog odeljenja, jer je i ovoj zgradi, kao i većini objekata KCS potrebna kompletna rekonstrukcija. Ne samo maska.
– Ovde se ulažu herojski napori da se radi. Malo je osoblja, ogroman posao, a uslovi loši. Prozori ne dihtuju, zimi je hladno, leti vruće. Nemamo ni dobar lift. Postoji jedan stari, kojim se prevoze bolesni, zdravi, zaposleni, hrana, umrli… Ko god stigne. Zbog toga ne čudi što sestre na rukama nose teške i nepokretne pacijente – priča prof. dr Gordana Radosavljević Asić, direktor Klinike za plućne bolesti i tuberkolozu KCS.
Mračni hol i neonke jedva da osvetljavaju hodnik. Sve to daje poseban, zastrašujući efekat već čudnom bolničkom mirisu. Hodnicima šparta sluđena rodbina, zaposleni koji jure na sve strane i tek pokoji bolesnik, koji je poslednji atom snage upotrebio samo da ne boravi u sobi.
– Upeklo sunce, ne može da se diše u toj sobi. Da nisu tako dobri lekari, ne znam gde bih se lečila. Imam problem sa plućima i već godinama ovde dolazim. Prvi put sam bila pre 30 godina. Od tada, ni krevete nisu promenili – objasnila nam je Z. J. iz Beograda.
Sobe Odeljenja za astmu i hronične opstruktivne bolesti pluća prepune su vlage i buđi. Isto je i sa kupatilima, koja decenijama nisu videla kreč, majstora ili nove sanitarije. A kako su nam rekli u Institutu, apsurdno je da soba gde leže astmatičari bude takva. Pacijenti sa ovim problemom imaju napade gušenja i teško im je da uđu unutra, a kamoli da tu spavaju.
Ljudima koji ovde rade, ali i pacijentima koji su prinuđeni da se leče, teško je da poveruju kako su kroz ruke zdravstva prošli milioni evra. Jer je i ova još jedna od ustanova koja nije mnogo videla od tih para.
Da je tako, govori i podatak da doktori pregledaju bolesnike na rendgenu koji ima 20 godina. Takav više podseća na muzejski eksponat nego na aparat bez kojeg ova klinika ne može.
SESTRE PERU FLEKE OD KRVI
Ni Odeljenje hirurgije ne može da se pohvali svojim izgledom. Medicinska sestra nam objašnjava da se pacijenti najviše žale na higijenu, jer su uslovi užasni.
Na već razglavljenim i dotrajalim krevetima i dušecima rašireni modri čaršavi. Fleke od krvi.
– Sama sam donela sredstva za čišćenje, jer nismo imali. I to nije prvi put da tako nešto radimo. Bolnica je apsolutno bez odgovarajućih uslova i tužno je gde se ljudi leče – ispričala nam je jedna od sestara sa hirurgije.