Grad i povećan izvoz „drže“ visoke cene voća u Srbiji

Poslednje elementarne nepogode i povećan izvoz voća iz Srbije uticaće da cene voća na domaćem tržištu i u narednom periodu ostanu visoke, izjavio je saradnik u Centru za naučno-istraživački rad Privredne komore Srbije (PKS) Vojislav Stanković.

Stanković je za Tanjug kazao kako je „ova godina, sve do elementarnih nepogoda ukazivala je na izuzetno dobar rod voća, i to gotovo svih kultura. Rod maline je trebalo da bude veći za 14 odsto, a višnje za čak 33 odsto“, naveo je on.

Stanković je ukazao da je grad 24. juna pogodio baš regione gde se proizvodi najkvalitetnija malina – Arilje i Ivanjicu, te je značajno uništio plodove i višegodišnje zasade.

„Neke procene ukazuju da bi rod maline mogao biti manji za 20 do 22 odsto od očekivanog, odnosno oko 20.000 tona i iznositi oko 75.000 tona“, precizirao je Stanković.

Stanković je rekao da se umanjenje roda od 20 do 25 odsto može očekivati i kod svih vrsta voća, ne samo maline.

On je ukazao da je snabdevenost domaćeg tržišta voća i pre nevremena bila izuzetno skromna i po kvalitetu ograničena, zbog povećanog izvoza voća iz Srbije čija je vrednost za prvih pet meseci 2011. bila oko 140 miliona dolara, „što je izuzetno velika cifra“.

Malina „rolend“ je od januara do kraja maja izvezena za 45,3 miliona dolara, malina „griz“ za 24,2 miliona dolara, jabuke za 23,8 miliona dolara i višnja za 10,8 miliona dolara, precizirao je Stanković.

„U narednom mesecu izvoz voća mogao bi dostići ukupnu cifru od 250 miliona dolara (od januara do juna)“, naglasio je Stanković.

„U ponudi na domaćem tržištu praktično se nalazi voće koje nije prošlo u izvoz, a cene su izuzetno visoke, tako da ne možete ispod dva evra kupiti kilogram voća u maloprodaji, cena trešnje je bila od 200 do 300 dinara, kasije ne možete da nađete ispod 200 dinara“, rekao je Stanković.

Stanković napomenuo da se očekuje nešto veći rod kajsije, a biće i stabilna proizvodnja jabuke, jer grad nije u potpunosti zahvatio regione u kojima ona rađa.

Stanković je naveo i da bi na jesen trebalo da dođe do stabilizacije ponude na tržištu voća jer i ove godine treba očekivati značajan uvoz te vrste proizvoda, što bi u značajnoj meri moglo uticati na pod cene.

„Trgovci će radi povećanja obima i asortimana ponude morati da uvezu izvesne količine, kao što su uvozili jagodu i trešnju, a biće i nešto veći uvoz i jabuke u ovoj godini“, mišljenja je stručnjak PKS.

Stanković je zaključio da u zemlji mora biti povećavana proizvodnja pod voćem koje je izuzetno konkurentno na međunarodnom tržišttu,

Srpski proizvođači imaju šansu da za tri do pet godina dostignu vrednost izvoza voća od milijardu dolara, zaključio je Stanković.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE