Američke banke se brane od hakera
Vlasti SAD razvile su nova pravila zaštite internet podataka za banke u toj zemlji, obavezujući ih da uvode više nivoa sistema zaštite podataka, među kojima su i softveri koji mogu da reaguju na neuobičajene postupke korisnika.
Nova pravila koje je usavršila Federalna korporacija za osiguranje depozita u saradnji sa predstavnicima federalnih rezervnih banaka, predstavljaju svojevrstan odgovor na sve češće hakerske napade na bankarske sisteme.
Propisi koji obavezuju banke na zaštitu podataka poslednji put su obnavljani 2005, podsjetio je londonski ekonomski dnevnik “Financial Times”.
Ovim pravilima nisu obuhvaćene obavezne mere na primeni konkretnih mehanizama zaštite, a odgovornost za ocenu rizika i uvođenje adekvatnih mera kojima se postiže bezbednost preuzimaju banke.
Promene se uglavnom odnose na postizanje bezbednosti kada klijenti banke koriste sistem internet benkinga, prenose agencije. Već početkom 2012. godina korisnici će imati mogućnost da prate promene u radu sličnih servisa, posebno prilikom pokušaja ulaska u sistem sa tuđeg kompjutera ili transfera novca na drugi račun.
Fizičkim licima u SAD garantuje se nadoknada gubitaka u slučaju krađe njihovih bankarskih uloga, ali koroprativni klijenti banke nemaju takvu zaštitu.
Kako nalažu nova pravila, banke moraju da sprovedu dodatne mjere bezbednosti za zaštitu podataka firmi klijenata. U posjednjih godinu i po dana hakerskim napadima bili su izloženi američki platni sistemi RBS “WorldPay” i “Heartland Payment System”, kao i jedna od najvećih američkih banaka Citigroup.
Hakeri su posle jednog upada u sistem Citigroupa ukrali lične podatke više od 360.000 korisnika, uz ukupne gubitke 2,7 miliona dolara, prenela je ruska internet stranica Lenta.ru.