Rusija: Ne očekuju rast izvoza žitarica
Zbog promena na svetskom i domaćem tržištu ruski stručnjaci ne očekuju da će nakon ukidanja zabrane izvoza žita od 1. jula domaće žitarice doživeti enormni izvoz i nezabeležene isporuke.
Direktor analitičke službe sektora za strateški markenting ruske kompanije „Rusagrotrans“ Igor Pavenski uveren je da će izvoz u prvom mesecu po ukidanju embarga biti manji od očekivanog.
„Neće biti ‘eksplozivnog’ izvoza! Procena je da će isporuke žita biti između 1,5 i 1,7 miliona tona, iako se prvobitno očekivalo dva miliona tona. Dodatnog otkupa neće biti zbog novoformirane nepovoljne otkupne cene. Čak ni povraćaj poreza na dodatnu vrednost neće uticati na povećanje izvoza.“, rekao je Pavenski dodajući da su žitarice za ugovorene isporuke već obezbeđenje.
O promenama na svetskom tržištu govori i činjenica da je Egipat nedavno isključio Rusiju iz spiska dobavljača do avgusta, bar dok ne dobije precizne podatke o novom rodu domaće pšenice. Tražnja pšenice opada budući da su izvoznici i prerađivači već obezbedili neophodne mesečne zallihe.
Što se cene ruske pšenice tiče četvrta klasa novog roda protekle nedelje opala je za 20 dolara po toni, na 225 dolara (po uslovima FOB luka Novorosijsk) i na 240 dolara (u malim lukama). Cene pšenice na domaćem tržsistu Rusije su posle rasta ponovo skliznule naniže, što je posebno karakteristično za južne delove najprostranije zemlje na svetu gde je žetva u jeku.
Ruski poljoprivrednici ogorčeni su zbog nastalih tendencija, pošto su se ove godine nadali dobrom rodu. Očekivali su 85 miliona tona prinosa što je mnogo više u poređenju sa 60,9 miliona tona u sušom pogođenoj prošloj godini.
S druge strane zahvaljujući zabrani izvoza žitarica uvedenoj u avgustu 2010. Rusija je napunila silose i obuzdala cene na domaćem tržištu.
Seljaci i privrednici, međutim, smatraju da su taj ceh oni platili. Iako je prvobitno bilo planirano da izvoz bude odobren već početkom 2011, embargo je produžen do jula. Predsednik Ruske unije za žito Arkadij Zločevski je neostvarenu dobit zbog „embarga“ procenio na 114 milijardi rubalja (oko 4,04 milijarde dolara). Pri tome je zbog pada cena biznis je izgubio 108 milijardi (3,8 milijardi), a zbog obustavljenih izvoznih transakcija šest milijardi rubalja (212,8 miliona dolara).