Tai Chi pomaže mozgu nakon hemoterapije
Drevna kineska borilačka veština Tai Chi štiti um i telo od bolesti, može pomoći kod zaustavljanja mnogih bolesti, donosi dugovečnost, radost i sreću, lepotu uma i tela, što je dokazano stoletnom praksom. Dobro deluje na održavanje ravnoteže i vrtoglavicu, a stručnjaci su dokazali kako takođe smanjuje bolu kolenu i može ublažiti simptome depresije kod starijih osoba.
„Znanstvenici godinama znaju da Tai Chi pozitivno utiče na telesno i emocionalno zdravlje, no ova je mala studija otkrila dokaze kako on pomaže kognitivnom funkcioniranju. Znamo da ova aktivnost može pomoći ljudima kada je u pitanju kvalitet života… Nadam se da će ovo ohrabriti više ljudi da razmotre Tai Chi u pozitivnom svetlu“, objasnila je Stefani Reid-Arndt, predsednica Odseka zdravstvene psihologije Medicinskog fakulteta u Misuriju, ujedno i koordinator istraživanja.
Njen je tim istraživača proučavao 23 žene koje su prethodno prošle hemoterapiju te dva puta nedeljno sat vremena praktikovale Tai Chi kroz razdoblje od deset nedelja. Vežbačice su učile koreografije polaganih pokreta te veštine koje povezuju um i telo, naglašavajući svesnost disanja, aktivno opuštanje i usporene pokrete.
Stručnjaci su procenili njihovo telesno i psihološko stanje te izmerili kognitivne veštine u području pažnje, multitaskinga , pamćenja, govora, stresa, raspoloženja i umora pre i posle desetonedeljnog vežbanja Tai Chija. Ispitanice su značajno poboljšale svoje psihološko zdravlje i kognitivne sposobnosti.
„Tai Chi pomaže pojedincima fokusirati svoju pažnju, a ova studija pokazuje kako Tai Chi može biti dobar za bilo koga, nezavisno o tome jesu li prošli terapiju za rak ili ne“, objasnila je Reid-Arndt.
Sledeći je korak proveriti rezultate na većem uzorku osoba kako bi moglo bolje razumeti specifične dobrobiti ove drevne kineske borbene veštine. Istraživanje je objavljeno u časopisu Complementary Therapies in Clinical Practice.