Zdravstvene tegobe zbog premale plate
„Ljudi koji smatraju da ne dobijaju pravednu platu češće pate od srčanih bolesti, visokog krvnog pritiska i depresija“, objašnjava nemački ekonomist Armin Falk koji je zajedno sa sociologom Johannesom Siegristom izradio studiju o tome kako se osećanje nepravde odražava na zdravlje. Ako neko smatra da je njegov rad premalo plaćen, počinje patiti od stresa. Stres koji potraje duže vreme uzrokuje telesne zdravstvene probleme.
Plate manje od očekivanih
Naučnici su do tih rezultata, među ostalim, došli obavljajući eksperimente na 80 osoba. Oni su ih podelili u timove od dve osobe od kojih je jedna bila šef, a druga nameštenik. „Nameštenici“ su dobili papire na kojima su stajale nule i jedinice te su dobili zadatak da 25 minuta broje nule. Za to vreme su se „šefovi“ odmarati. Što je „nameštenik“ prebrojao više nula, to je dvočlani tim zarađivao više novca. Nakon toga su „šefovi“ prema vlastitom nahođenju odlučivali kako će se zarađeni novac podeliti. U pravilu su „nameštenicima“ davali manje nego što su ovi očekivali. Ta nepravda je kod „nameštenika“ uzrokovala stres koji su naučnici registrovali mereći puls ispitanika.
Potvrda i u višegodišnjim ispitivanjima
Te rezultate su potvrdili i podaci Socio-ekonomskog panela. Reč je o multidisciplinarnoj studiji koja se u Nemačkoj sprovodi još od 1984. godine. U sklopu te studije stručnjaci Nemačkog instituta za ekonomska istraživanja u Berlinu svake godine ispituju uvek istih 20.000 osoba u 11.000 domaćinstava o svim mogućim temama, među ostalim i o njihovim prihodima, zdravlju, obrazovanju i radnom mestu. Ispitanici koji su naveli kako svoj rad smatraju premalo plaćenim istovremeno su svoje zdravstveno stanje ocenjivali lošijim nego drugi učesnici istraživanja. Osim toga, oni češće pate od srčanih bolesti, visokog krvnog pritiska i depresija.