Dnevno potrebno hiljadu dobrovoljnih davalaca krvi

Srbija, sa 3,31 odsto dobrovoljnih davalaca krvi, zauzima treće mesto među zemljama u regionu, odmah posle Slovenije i Hrvatske. Kao i većini evropskih država, leto će i nama doneti nestašicu krvi.


Zbog godišnjih odmora, raspusta i vrućina znatno je smanjen broj dobrovoljnih davalaca krvi. Kako nam je ispričala Gordana Antuljeskov, iz Instituta za transfuziju krvi Srbije, ovo je ujedno i jedan od razloga što je Svetski dan davalaca krvi, pod sloganom ”Više krvi – više života”, obeležen započinjanjem letnje kampanje koja će trajati do kraja septembra.

– Krvi treba uvek da bude dovoljno za sve situacije. Kao i svakog leta, smanjen je odziv davalaca, pa će zbog toga zaposleni u Institutu prikupljati krv u više od 60 gradova i mesta u Srbiji. Zasad su rezerve zadovoljavajuće i nema odlaganja operacija – kaže Gordana Antuljeskov.

Iako ne postoji precizan podatak o ukupnom broju davalaca, naša zemlja je prošle godine prikupila 248.000 jedinica krvi.

– Nemoguće je izračunati broj davalaca bez jedinstvene baze. Institut u Beogradu prošle godine je imao 42.000 davalaca, od kojih se prikupilo 60 jedinica krvi. Velike rezerve krvi ne mogu da se prave, jer trombociti mogu da traju najviše pet dana.

Kako ne bi došlo do manjka krvi, potrebno je da dnevno u Beogradu bude 400 dobrovoljnih davalaca, a u Srbiji 1.000. Trenutno se, prema rečima Gordane Antuljeskov, dnevno prikupi od 200 do 250 jedinica krvi.

Po broju ”dobrovoljaca”, Vojvodina je rame uz rame sa evropskim zemaljama. Zvanična statistika pokazuje da je procenat davanja krvi po broju stanovnika 6,3 odsto, a evropski standard iznosi četiri procenta. Opština s najvećim procentom dobrovoljnih davalaca je Bački Petrovac. A, skoro svake godine više od 80.000 Vojvođana ”zavrne rukav”.

Pregledi i slobodni dani


Dobrovoljni davaoci krvi koji su više od deset puta dali krv imaju pravo na besplatne preglede i specijalističke usluge, a uz to, oslobođeni su i procentualne participacije za lekove za koje se plaća učešće. U beneficije spadaju i besplatni ultrazvučni pregled, skener, magnetna rezonanca po uputu, bolničko lečenje, patronažne posete, laboratorijske analize… A, po Zakonu o radu, zaposleni davaoci krvi imaju pravo na dva slobodna dana.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE