Beograđani čuvaju i „bajate“ lekove
Pravilnik o upravljanju medicinskim otpadom, koji je stupio na snagu u novembru prošle godine još se ne poštuje, a ne može se ni naslutiti kada će početi njegova primena.
Planirano je da se u apotekama postave kontejneri u koje bi građani odlagali lekove kojima je istekao rok trajanja, ali se još ne zna čak ni kako bi oni izgledali. Pretpostavlja se da Beograđani u kućama imaju na tone lekova koji je istekao rok.
Pomoćnik ministra za zaštitu životne sredine Aleksandar Vesić, kaže da je „zapelo“ oko toga ko će plaćati uništavanje otpada.
– Trebalo bi da građani donose lekove u apoteku i ostavljaju ih u kontejnere, a posle da se izvoze u inostranstvo, gde bi se uništavali – objašnjava Vesić. – Taj proces bi trebalo da plate farmaceutske kompanije, ali je teško utvrditi koliko je udeo svakog proizvođača. Pogotovo je problematično, šta raditi sa lekovima koje su napravile firme koje više ne rade. Razmatrali smo mogućnost da svaka kompanija plaća za uklanjanje onoliko lekova koliko ih procentualno „izbaci“ na naše tržište.
Pomoćnik ministra kaže da za sada postoji dogovor da će država preuzeti samo obavezu da plati uništavanje starih lekova koji su se nataložili u domovima zdravlja i zdravstvenim ustanovama.
Primarijus magistar farmacije Rade Milanković, iz apoteka „Beograd“, podseća da su vlasnici otpada proizvođači lekova i da bi oni morali da finansiraju uništavanje.
– U nekim manjim gradovima su apoteke počele da sakupljaju stare lekove, ali mi nismo smeli da se upustimo u to, jer smatramo da bi količine u Beogradu bile ogromne – kaže Milanković. – Dok ne dobijemo informaciju ko će sortirati i odnositi otpad ne smemo se upuštati u taj posao. Mi smo pristali i da sami kupimo kontejnere, ali to nije jednostavno, jer se tačno mora odrediti kakvi će biti. Pretpostavljam i da će neko morati da kontroliše šta ljudi ubacuju, a ne da ostavlja ko šta hoće.
U prestonici ima najmanje 50.000 kilograma pilula kojima je istekao rok trajanja – smatra Rade Milanković, iz apoteka „Beograd“. – U gradu ima oko 500.000 domaćinstava, a po nezvaničnim procenama u svakoj porodici ima bar 100 grama starih lekova.
Naš sagovornik napominje da se mora osmisliti i kako da se odbačeni lek ne može izvaditi iz kontejnera, da bi se sprečile zloupotrebe.