Petrović: Nismo popustili ratarima
Ministar poljoprivrede i trgovine Dušan Petrović izjavio je da nije tačno da je vlada popustila poljoprivrednicima, jer je država donela odluku da jedan deo novca za subvencije izdvoji iduće godine za obaveze koje su formirane za 2011. godinu.
„Mi vodimo politiku kakvu smo procenili da treba da vodimo, a to što je odluka o subvencijama doneta jednoglasno na nivou koalicije govori da oko važnih pitanja nema dilema“, rekao je Petrović u intervjuu za „Blic“, čiji je deo objavljen na sajtu lista.
„Odluka je doneta u vladi posle sastanka koji su imali predsednici vladajućih stranaka, da na ime regresa poljoprivrednicima bude isplaćeno po 14.000 dinara u 2011. za najviše 30 hektara zemljišta, a da razlika za one koji imaju između 30 i 100 hektara bude isplaćena do 31. januara 2012.“, objasnio je ministar.
Poljoprivrednici koji su početkom ove sedmice krenuli u protestnu vožnju traktorima i blokirali veliki broj važnih saobraćajnica u Vojvodini, danas su, nakon dogovora s Ministarstvom poljoprivrede, prekinuli proteste i vraćaju se svojim kućama.
„Pokazali smo da znamo šta hoćemo i da to možemo da ostvarimo“, rekao je predsednik Upravnog odbora Asocijacije poljoprivrednika Miroslav Kiš novinarima ispred Vlade Vojvodine, odakle je u subotu oko 15 sati krenula kolona traktora koji su tu bili parkirani proteklih šest dana.
Sprečeni gubici, ali i odloženo klasifikovanje gazdinstava
Direktor Instituta za ekonomiku poljoprivredu Drago Cvijanović izjavio je danas da je dobro što je postignut dogovor Ministarstva poljoprivrede i zemljoradnika kako bi bili sprečeni obostrani gubici, ali da će zbog toga planirano klasifikovanje gazdinstava morati da bude odloženo.
„Treba pomoći svima, ali je činjenica da je sadašnji budžet veoma skroman i neće moći da bude izvedena ona diferencijacija gazdinstava koju je zamislilo Ministarstvo, a koja je odložena za neka druga vremena“, rekao je Cvijanović za Tanjug.
Prema Cvijanoviću, „očito je da se i politika umešala u tu priču i da je Ministarstvo praktično moralo da nađe sredstva koja će biti potrošena u funkciji podsticanja i većih gazdinstava“.
„Namera Ministarstva bila je da sredstva preusmeri u stočarsku proizvodnju koja je lokomotiva razvoja i podrži male (poljoprivredne proizvođače) da bi moglo da se počne bavljenje ozbiljnom robnom, odnosno intenzivnom proizvodnjom, ali nažalost do toga nije došlo“, naveo je Cvijanović.
Cvijanović je izrazio i nadu da će kroz naredne uredbe biti moguće pomoći malim gazdinstvima koja će „morati da se opredele da li će biti komercijalna ili neće moći da se bave ozbiljnom robnom proizvodnjom“.
Direktor Instituta je kazao da je, prema podacima Ministarstva, 2010. od 75.000 gazdinstava koja su bili korisnici subvencija po hektaru (ha), 55.000 sa posedom ispod 10 ha.
Cvijanović je istakao da je dobro da se zemljišni posedi u Srbiji ukrupnjavaju, ali i ukazao da će to biti težak proces zbog usitnjenosti poseda, pa će za to, osim zakona, biti neophodne i ozbiljne mere ekonomske i agrarne politike.