Agrar zabeležio rast suficita od 65,4 odsto

U spoljnotrgovinskoj razmeni poljoprivredno-prehrambenih proizvoda Srbije sa svetom za prva četiri meseca 2011. godine zabeležen je suficit od 430,5 miliona dolara, što predstavlja rast od 65,4 odsto u odnosu na isti period lane, objavila je danas Privredna komora Srbije (PKS).
 
Od januara do aprila ove godine iz Srbije je izvezeno hrane u vrednosti od 806,8 miliona dolara, što predstavlja rast od 39 odsto, a uvezeno je agrarnih proizvoda za 376,3 miliona dolara, što je za 17 odsto više nego u istom periodu 2010.

Stopa pokrivenosti uvoza izvozom je 214,4 odsto.

Saradnik u Centru za naučno istraživački rad PKS Vojislav Stanković istakao je da su najvažniji proizvodi agrarnog porekla u izvozu žuti kukuruz (157 miliona dolara), šećer od šećerne repe (43,7 miliona dolara) i zamrznuta malina roland (36,4 miliona dolara).

Slede jestivo ulje od suncokreta (29,1 milion dolara), merkantilna pšenica (26,2 miliona dolara), sveža jabuka (22,7 miliona dolara) i zamrznuta malina griz (19,6 miliona dolara).

Posmatrano po odsecima, u izvozu dominiraju robne grupe- žita i proizvodi na bazi žita, u vrednosti od 255,1 miliona dolara i učešćem od pet odsto u ukupnom robnom izvozu i voće i povrće, sa ostvarenim izvozom u vrednosti od 163,8 miliona dolara i učešćem od 4,9 odsto u ukupnom robnom izvozu, navodi Stanković.

Na uvoznoj strani, među agrarnim proizvodima, dominira tradicionalno grupa ,,nekonkurentnih“ proizvoda, koji se ne gaje u našoj zemlji – sirova kafa (26,9 miliona dolara), sveže i slatke pomorandže (18,6 miliona dolara) i sveže banane (17 miliona dolara).

Po ostvarenoj vrednosti u uvozu najzastupljeniji su odseci: voće i povrće sa vrednošću uvoza od 111,2 miliona dolara i kafa i čaj, kakao i začini u vrednosti od 56,7 miliona dolara.

Prema rečima Stankovića, povoljni rezultati poljoprivrede Srbije u spoljnotrgovinskoj razmeni, ostvareni su zahvaljujući pogodnostima koje ona ima u razmeni sa zemljama zapadnog Balkana (CEFTA) i konjukturi, koja se i dalje održava na svetskom tržištu.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE