Povećanje troškova osiguranja zbog klimatskih promena

Oluje, poplave i talasi velike vrućine postaće narednih decenija u Nemačkoj mnogo češći nego do sada, pa će troškovi osiguravajućih društava do 2100. godine da se uvećaju za preko 50 odsto.

Ovo se navodi u danas predstavljenoj studiji koju je po narudžbini Udruženja nemačkih osiguravajućih društava uradio Institut za istraživanje posledica promene klime u Potsdamu.

Oluje koje pustoše čitave regione, i kojih je u Nemačkoj do sada bilo svakih 50 godina, dolaziće ubuduće svakih deset godina i biće mnogo jače.

Za osiguravajuću branšu to znači da će troškovi po ovakvom nevremenu iznositi sedam do osam milijardi evra. Poredjenja radi, za štete koje su nastale 2007. kada je kroz Nemačku protutnjao orkan Kiril, osiguranja su isplatila 2,4 milijarde evra.

U studiji se navodi i da najveći rizici prete u regionima duž velikih reka, te da će se izdaci za pokrivanje štete od poplava čak utrostručiti. Dosadašnje „poplave stoleća“ ubuduće će se ponavljati svakih 25 godina.

Osiguravajuća društva zato od vlasti traže da preduzmu zakonske mere koje bi omogućile da se više ne dodeljuje gradjevinsko zemljište u područjima ugroženim poplavama.

Jedna od posledica promena klime biće i drastično povećanje broja letnjih oluja, posebno na istoku Nemačke.

Do 2040. će izdaci osiguravajućih društava za pokrivanje troškova štete nastale u letnjim olujama porasti za 25 odsto, a od 2040. do 2070. godine čak za 60 procenata.

Nemačka osiguravajuća društva su povodom objavljivanja studije pozvala „sve društvene grupe“ da „aktivno doprinose ublažavanju posledica promene klime“ i da „trajno rade na snižavanju emisije ugljen-dioksida CO2 koji negativno utiče na klimu“.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE