Žene u Srbiji zarađuju 16% manje nego muškarci
Žene u Srbiji zarađuju 16 odsto manje nego muškarci na istim poslovima, što je bolje nego na primer u Nemačkoj, gde je ta razlika i do 30 odsto.
Ipak, i dalje nemamo razloga da budemo zadovoljni, kaže Jasna Vujačić iz Ministarstva rada i socijalne politike, govoreći o razlikama u ophođenju prema zaposlenima u Srbiji i u razvijenim zemljama severne Evrope.
Prema njenim rečima, „jedan od najvažnijih problema kada je reč o položaju zaposlenih je i pitanje ravnopravnosti polova, a skandinavske zemlje i njihove kompanije poznate su po tome da su još davno uspostavile modele kojima teže mnoge zemlje na svetu“.
Vujačićeva je istakla da u Srbiji žene duže traže i teže dobijaju posao, „gotovo ih ni nema na rukovodećim pozicijama, a neretko strahuju i od gubitka posla ako se odluče na materinstvo“.
Direktorka za ljudske resurse kompanije Ikea Pernile Spirs Lopez ocenila je da menadžeri u nordijskim zemljama u principu provode više vremena u razgovoru sa svojim zaposlenima, zbog čega je odnos poslodavaca i sindikata „mnogo harmoničniji“.
„U našoj kompaniji u Srbiji zaposleni dobijaju slobodan dan kada im dete prvi put polazi u školu, a na svakih pet godina rada dobijaju po nedelju dana više godišnjeg odmora. Takođe, za svako dete mlađe od 14 godina, zaposleni dobija po još jedan dan odmora, tako da ako ima troje male dece, može da dobije dodatna tri dana odmora“, kaže ona.
Lopezova navodi da je „u Sjedinjenim Američkim Državama na primer uobičajeno da radnici imaju samo nedelju dana odmora godišnje, tako da je bilo skoro nečuveno kada je Ikea počela da odobrava i do pet nedelja godišnjeg odmora za radnike koji su u kompaniji više od deset godina“.