Milijarde kesa u BiH odbačene u prirodu


U BiH je drastično porasla upotreba plastičnih kesa tokom poslednjih petnaestak godina, tako da je naša zemlja, po količini ovakve ambalaže koja je odbačena u prirodu, postala najzagađenija u regionu.

Ovo stoji u dokumentu „Analiza upotrebe plastičnih kesa u BiH“, koji su objavili „Centri civilnih inicijativa“ (CCI), gde se navodi da ta problematika raste jer se ovakva ambalaža u trgovinama i na pijacama deli besplatno, a domaćinstva ih koriste, kako za nošenje tako i za bacanje svih vrsta otpada.
„Mesečna potrošnja u BiH iznosi oko 100 miliona komada, a njihova razgradnja traje i po 400 godina“, naglasili su u CCI.
Stručnjaci ističu da je u BiH neophodno izvršiti značajniji pritisak na građane, odnosno njihovo odgovornije ponašanje u smislu zaštite čovekove okoline.
„Ta odgovornost bi se ogledala u korištenju ambalaže za višestruku upotrebu, odbijanje besplatnih ultratankih kesa koje se masovno dele u marketima, te odlaganje kesa na odgovoran način, da ne bi završile u prirodi“, savjetuju ekolozi.
U CCI tvrde da su u BiH milijarde kesa odbačene u vodu i u prirodu, te na deponijama, gde će ostati problem za buduće generacije.
Siniša Bencun, projekt menadžer CCI-ja, kaže da bi jedno od rešenja mogla biti zabrana proizvodnje ultratankih kesa, koje se koriste veoma kratko, a razgrađuju se vekovima.
„Ni sami proizvođači nemaju ništa protiv toga, jer bi bile proizvođene deblje kese koje je lakše prikupljati za reciklažu“, naglasio je Bencun.
Vanja Rizvić, diplomirani inženjer tehnologije i stručnjak za oblast recikliranje otpada u Centru za ekologiju i energiju Tuzla, smatra da je neophodno što skorije pristupiti rešavanju ove problematike.
„Koliko znam, u FBiH nema prodajnih objekata koji su uveli takozvanu biorazgradivu ambalažu, što je svakako problem. Inače, potencirala bih da, kao što je to nekada rađeno, potrošači u kupovinu idu sa platnenim cegerima“, obrazložila je Rizvićeva.
Miodrag Dakić, predsjednik Centra za životnu sredinu, takođe smatra da je neophodno što skorije pokušati smanjiti upotrebu plastičnih kesa.
„Svest građana je na izrazito niskom nivou, a takva je situacija i u ovoj oblasti. Plastične kese nalaze se razbacane svuda: u rekama, u krošnjama drveća i pored puteva“, naglasio je Dakić.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE