Utvrđena veza između genetskih varijacija i depresije
Dva tima istraživača, jedan britanski, sa londonskog Instituta za psihijatriju pri Kingz koledžu i drugi američki, sa Vašingtonskog univerziteta, su gotovo istovremeno pronašli prve čvrste dokaze da neke varijacije u ljudskim genima mogu da izazovu depresiju.
Oba tima su utvrdila veliku povezanost između depresije i genetskih varijacija u regionu pod nazivom „hromozom 3p25-26“, prenosi Rojters.
Istraživači i jednog i drugog tima izražavaju nadu da bi njihovo otkriće moglo da pomogne da se razrade znatno efikasniji lekovi za depresiju od sadašnjih, koji pomažu samo kod oko 50 odsto pacijenata.
Ovi nalazi, međutim, neće odmah biti od pomoći depresivnim pacijentima – procenjuje se da će za izradu novog leka na bazi rečenih saznanja biti potrebno između 10 i 15 godina.
Ozbiljna depresija pogađa oko 20 odsto svetskog stanovništva u nekom životnom trenutku, dok teška depresija i ona koja se vraća pogađaju oko četiri odsto globalne populacije.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) prognozira da će već do 2020. depresija postati takmac srčanim bolestima kao zdravstveni poremećaj koji najviše opterećuje čovečanstvo.