„Intel“ uvodi u proizvodnju 3D tranzistore
Kompanija „Intel“ je objavila da će prvi put od pronalaska tranzistora pre 50 godina, u široku proizvodnju ući tranzistori sa trodimenzionalnom strukturom. „Intel“ će u proizvodnju uvesti revolucionarni 3-D tranzistor nazvan „Tri-Gate“, koji će biti sastavni deo čipova nazvanih „Ivy Bridge“, pri čemu će biti primenjivana 22- nanometarska tehnologija izrade.
Trodimenzionalni „Tri-Gate“ tranzistori predstavljaju fundamentalni prelazak sa dvodimenzionalne strukture tranzistora, koja je korišćena ne samo u kompjuterima, mobilnim telefonima i potrošačkoj elektronici, već i za elektronsku kontrolu u automobilima, svemirskim letelicama, kućnim aparatima, medicinskim uređajima i hiljadama drugih uređaja. „Intelovi“ naučnici i inženjeri ponovo su redefinisali tranzistor, ovaj put koristeći treću dimenziju, izjavio je predsednik i izvršni direktor kompanije Pol Otelini. „Neverovatni uređaji koji će promeniti svet, biće kreirani zahvaljujući ovom pronalasku, dok Murov zakon napreduje ka novim područjima;“ kazao je on. Naučnici su odavno uvideli prednosti 3-D strukture za održanje razvoja Murovog zakona budući da su dimenzije uređaja postale tako male da su fizički zakoni postali smetnja napretku. Murov zakon predstavlja prognozu napretka i razvoja silicijumske tehnologije koja kaže da će otprilike svake dve godine gustina tranzistora biti udvostručena, dok će funkcionalnost i performanse biti uvećane, a troškovi umanjeni.
Murov zakon postao je osnovni poslovni model u industriji poluprovodnika u poslednjih 40 godina. Intelovi 3-D tranzistori omogućuju čipovima da rade na manjim naponima struje, omogućujući neverovatnu kombinaciju poboljšanih performansi i energetske efikasnosti u poređenju sa prethodnom generacijom. Nove mogućnosti daju dizajnerima čipa fleksibilnost da biraju tranzistore namenjene manjoj potrošnji energije ili visokim performansama, u zavisnosti od primene.
Tranzistori od 22 nanometra pružaju do 37 odsto unapređene perfromanse pri niskom naponu, naspram Intelovih 32 nanometarskih tranzistora. Procesor „Ivy bridge“ biće spreman za masovnu proizvodnju do kraja ove godine. Taj silicijumski tehnološki pronalazak doprineće pojavi više visoko integrisanih proizvoda zasnovanih na „Intel atom“ procesorima, koji unapređuju performanse, funkcionalnost i softverske mogućnosti uređaja.