Digitalizacijom do besplatnog gledanja domaćih kanala
Za prijem digitalnog signala i besplatno gledanje svih domaćih televizijskih kanala, građanima u bilo kom delu Srbije biće potrebni najnoviji prijemnici sa odgovarajućim standardom ili samo set top boks i obična sobna antena, izjavio je danas direktor javnog preduzeća Emisiona tehnika i veze (ETV) Vladimir Homan, istakavši da je proces digitalizacije u završnoj fazi.
Digitalni signal je kvalitetniji od analognog, na kome se sad emituju programi, što znači da će moći da se „“hvata““ sobnim antenama, a to će predstavljati pogodnost za građane koji ne žele da plaćaju kablovsku televiziju, ili nisu u mogućnosti da se penju na krov i nameštaju sliku, kazao je Homan Tanjugu.
On je podsetio da proces digitalizacije najpre podrazumeva uređenje svih objekata koji su srušeni tokom NATO bombardovanja 1999. godine kako bi se u njih smestili predajnici, a potom i projektovanje mreže, što je, kako je kazao, u završnoj fazi.
U prvoj fazi digitalizacije biće postavljena dva multipleksa u koje će da uđu svi regionalni i nacionalni emiteri, nakon čega će biti isključen analogni signal, objasnio je Homan.
„“Predviđeno je da prvi multipleks obuhvati 95 odsto stanovništva jer će on da „opslužuje“ Javni servis koji mora da ima toliku pokrivenost, dok će drugi biti nešto manji““, ukazao je Homan.
Nakon toga, kako je naveo, građani Srbije će putem najnovijih tv prijemnika sa DVBT2/MPEG4 standardom, i običnih antena moći da gledaju program svih domaćih televizija, bez obzira da li se nalaze u urbanim ili ruralnim delovima zemlje, jer će signal svuda biti jednak.
Kada je reč o domaćinstvima koja imaju kablovsku televiziju, Homan je kazao da njima neće biti potrebni set top boksovi ukoliko operater digitalni signal, koji do njega stiže, konvertuje u analogni.
On je dodao da televizora koji podržavaju digitalni signal još uvek nema na našem tržištu, ali kada se pojave građani će biti obavešteni koji su to uređaji kako ne bi imali dodatne troškove za set top boksove, koji će inače biti potrebni uz „“obične““ televizore.
Država će, ukoliko bude imala dovoljno sredstava, nastojati da pomogne najugroženijim domaćinstvima da nabave set top boks, čija cena inače ne bi trebala da bude veća od 50 evra, a ETV će pružiti stručnu podršku, istakao je Homan.
„“Uspostavićemo pozivni centar gde će svi zainteresovani 24 sata dnevno moći da dobiju odgovore na pitanja, pošto očekujemo puno nepoznanica, prvenstveno tehničkih““, naveo je Homan dodajući da će proces „“upoznavanja““ građana sa digitalizacijom verovatno trajati celu sledeću godinu.
Govoreći o razlici između sadašnjeg analognog i digitalnog signala, Homan je objasnio da prvi podrazumeva princip jedan kanal-jedan program, dok će u drugom slučaju jedan kanal podrazumevati 10 ili 14 programa.
Broj programa zavisi od toga da li će se on emitovati u hd (high definition) koja zahteva više resursa ili u sd (standard definition) obliku.
U oba slučaja, biće povećan broj kanala u srpskom etru, što znači da će televizije moći da imaju i specijalne kanale – sportski, filmski…, naveo je Homan i dodao da je u početku planirano da to bude uglavnom sd rezolucija, dok se ne vidi ko šta želi i kakve mogućnosti ima.
Digitalni signal ne može biti loš, njega ili nema ili ima, a onda je gotovo isti kao na ulasku u predajnik, iz čega takođe, proizilazi razlika u kvalitetu, zaključio je Homan.