Za nove zidine Smederevske tvrđave 23 miliona

Obnova Smederevske tvrđave je u punom jeku. Samo u prošloj godini urađeni su obimniji radovi nego za prethodne dve decenije. U 60 metara Jezavskog bedema, između kule 7 i rova ispred Malog grada, ugrađeno je više od 800 kubika kamena. Za nastavak restauracije ovog dela Tvrđave u ovoj godini obezbeđeno je oko 23 miliona dinara.

Zbog visokih nivoa podzemnih voda prošle godine nije obavljeno ispitivanje temelja kule 11, koja je najoštećenija.

Zahvaljujući parama Ministarstva kulture, samo prošle godine za radove na restauraciji i sanaciji smederevske Tvrđave utrošeno je oko 20 miliona dinara, što je ukupan iznos para koje su za poslednjih dvadeset godina uložene u obnovu ovog spomenika kulture.

– Prošle godine nastavljena je restauracija Jezavskog bedema, uradili smo preko 60 metara između kule 7, čija je konzervacija ranije završena, i rova ispred Malog grada. Ovaj deo zidina bio je najoštećeniji, a o obimu radova najviše govori podatak da je samo za sanaciju ovog sektora utrošeno više od 800 kubika kamena. Da bi se završila kompletna sanacija ovog dela bedema potrebno je još oko 4 do 5 miliona dinara i ovaj posao će biti završen do kraja godine – navodi Veroljub Ranković, direktor Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture.

Prema njegovim rečima, prioritet u ovoj godini je restauracija novih 65 metara Jezavskog bedema, od kule 7 do kule 8, za šta će, prema projektovanoj ceni, biti potrebno oko 23 miliona dinara.

Novac obezbeđen

– Uspeli smo da od Ministarstva kulture obezbedimo novac i posao na konzervaciji ovog dela zidina trebalo bi da bude okončan do kraja godine. Osim toga, stručnjaci Zavoda završili su kompletan projekat restauracije i sanacije Jezavskog bedema, sa kulama 8 i 9, ali je zbog obima posla i količine novca koji treba da bude obezbeđen nemoguće završiti sve u kratkom vremenskom roku. Zato je projektovan petogodišnji plan, sa pet celina, tako da za svaku od njih pojedinačno možemo da konkurišemo za dodelu para. Očekujemo da ćemo, osim novca koji dobijamo iz Ministarstva, zahvaljujući ostalim izvorima prihoda, obezbediti kontinuirani priliv novca kako bismo ovaj obiman posao mogli da završimo bez nekih dužih prekida – objašnjava Ranković.

Prema rečima Veroljuba Rankovića, na ovom mestu će najverovatnije biti urađena konzervacija ostataka Blagoveštanjske crkve, u kojoj su čuvane mošti Svetog Luke, zaštitnika Smedereva. Konačan sud o tome trebalo bi da donesu stručna veća.

Sondažna ispitivanja temelja ispod najoštećenije, kule 11, teške oko 5.200 tona, čija je gornja osnova u odnosu na donju pomerena za dva metra, iako je najavljeno, nisu obavljena prošle godine. Kula je podrivena i oštećena prvo u petojunskoj eksploziji 1941, a potom i nakon savezničkog bombardovanja 1944. godine.

Puno zavisi od vremena

– Nismo uspeli da izvršimo ova ispitivanja zbog izuzetno visokog nivoa Dunava, pa samim tim i podzemnih voda u Tvrđavi. Samo desetak dana tokom prošle godine nivo Dunava bio je u uobičajenim okvirima od oko 460 centimetara, što nije bilo dovoljno da se započne ovako veliki zahvat. Treba uraditi tri sondaže, u dubini od šest metara, a nijedna pumpa ne može da ispumpa količinu vode koja je ispod zidina. Ukoliko nam to vremenski uslovi dozvole, trebalo bi ovog leta da odradimo taj posao. Nakon toga nas čeka najozbiljniji zahvat na restauraciji, a to je vraćanje kule u prvobitno stanje, pre eksplozija. Kada, nakon ispitivanja, budemo završili taj projekat, novac ćemo pokušati da obezbedimo putem međunarodnih konkursa. Siguran sam da ima dosta inostranih kompanija koje su zainteresovane za ovaj projekat – kaže direktor Zavoda.

U međuvremenu, urađen je kompletan izvođački projekat kule 20, sa drugom Varoškom kapijom, i njena restauracija biće urađena zahvaljujući parama iz projekta „Tvrđave na Dunavu“, koji je sastavni deo Dunavske strategije Evropske unije.

O crkvi do kraja maja

Do kraja maja biće gotov i projekat konzervacije i prezentacije srednjovekovne crkve u jugoistočnom delu Velikog grada. Prva bogomolja je na ovom mestu izgrađena u 10. veku, a kako su se menjali osvajači, tako su na njenim osnovama građene pravoslavne i katoličke crkve. Jedno vreme na tom mestu bila je podignuta i džamija. Otkopani su temelji svih građevina, definisane su kote, tako da se očekuju skoro postavljanje osnove i konzervacija ovog objekta.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE