Brašno pojeftinilo, cene hleba ostaju iste
Brašno u Srpskoj pojeftinilo je ovih dana, a mlinari najavljuju da će cene ovog proizvoda padati i dalje, ali pekari u skorije vreme ne nameravaju da snize cene hleba i ostalih pekarskih proizvoda.
Predsednik Udruženja mlinara RS Zoran Kos rekao je da je brašno pojeftinilo sa 0,88 na 0,85 maraka po kilogramu, bez PDV-a, te da će u idućim mesecima cene ovog proizvoda padati za još 40 feninga.
Kos je naglasio da su mlinari iz RS pšenicu koju su nabavili po skupljoj ceni iz Mađarske potrošili, te da je nova nabavka po nižoj ceni izazvala pojeftinjenje brašna.
– U Mađarskoj, odakle nabavljamo pšenicu, tona pšenice košta oko 470 maraka. Cena pšenice u svetu će i dalje padati, pa ćemo i mi morati snižavati cene svojih proizvoda – rekao je Kos.
On je naglasio da će cene brašna zavisiti i od ovogodišnjeg uroda pšenice u Srpskoj.
Predsednik Udruženja pekara RS Saša Trivić rekao je da se cene hleba u skorije vreme u RS neće menjati.
– Ako vrednost brašna u RS enormno padne, onda će tek pojeftiniti hleb – rekao je Trivić.
On je naglasio da pekari sada ne mogu sniziti cene hljeba, jer su imali velike gubitke u poslovanju, kao i zbog viših nameta.
Trivić je dodao da se cene vekne hleba u Srpskoj kreću od 1,30 do 1,40 maraka.
Predsednik Pokreta potrošača RS Dragutin Bošković rekao je da ovakvo ponašanje pekara nije ispravno te da bi svakako trebalo da smanje cene svojih proizvoda.
– Pekari u RS imaju visoku zaradu i formirali su više cene svojih proizvoda posle naglog poskupljenja brašna. Sada kada cene brašna u svetu i kod nas padaju oni ne nameravaju da snize cene hleba, ali ni ostalih pekarskih proizvoda – rekao je Bošković i dodao da pekari nemenjanjem cena hleba nastoje samo još više da zarade na štetu potrošača.
Predsednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS Vladimir Usorac rekao je da će prve procene ovogodišnjeg uroda pšenice biti poznate u maju.
– Još sa mlinarima nismo razgovarali o otkupu pšenice, ali sumnjamo da će opet kupiti domaći proizvod – rekao je Usorac.
On je naglasio da bi mlinari ove godine trebalo da kupe domaću pšenicu, kako ne bi bili dovedeni u situaciju da ostanu bez ovog proizvoda i da ga uvoze iz drugih zemalja po veoma visokim cenama.
Cene brašna u RS počele su da rastu od kraja prošle godine sa 0,45 pa sve do 0,88 maraka po kilogramu bez PDV-a, a trend poskupljenja pratili su i pekari koji su stalno dizali cene svojih proizvoda.
Sekretar Pokreta potrošača RS Dragovan Petrović rekao je da je posle niza poskupljenja, konačno usledilo i prvo pojeftinjenje u Srpskoj.
– Proizvođači u RS treba da se prilagođavaju padu cena u svetu i da snižavaju cene pojedinih proizvoda. Međutim, privrednici u Srpskoj se retko pridržavaju ovog pravila – rekao je Petrović.