Najbolji lek za mršavljenje neće biti pušten na tržište

Qnexa, pilula koja je kombinacija dva postojeća leka za mršavljenje, sadrže fentermine koji su 2002. povučeni iz prodaje zbog straha od oštećenja srca, upozorili su doktori sa Univerziteta Duke Medical Centre.

Pilula koja je odlična za mršanje jer dvostruko brže deluje od ostalih lekova u godinu dana, a takođe smanjuje i krvni pritisak te nivo potencijalno opasnih masnoća u krvi te šećera, piše Daily Mail.

„Kombinacija fentermina i topiramata može biti vredan u lečenju gojaznosti, ali dokazano je da su topiramati povezani sa urođenim manama, problemima sa pamćenjem i promenama raspoloženja“, kaže voditelj studije Kishore Gadde.

Gotovo 21 posto onih koji su koristili visoke doze Qnexe sad se nalaze na posmatranju jer su imali nuspojave, kao su trnci, vrtoglavice i zatvor, a u najgorim slučajevima anksioznost i depresiju. Lek je trebao biti pušten u prodaju u oktobru prošle godine, ali zbog sigurnosti je to odgloženo, piše 24sata.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE